Gazdasági mázzal lekenve újabb támadást indított a kormány az ellenzéki önkormányzatok ellen. A kormány arra törekszik, hogy a jövőben megvalósuló beruházásokból befolyó iparűzési adót elvonja a települési önkormányzatoktól, és azt a Fidesz-káderek tizenkettedik vonala által ellenőrzött megyei önkormányzatoknak adja. A törvényjavaslat papol gazdasági racionalitásról, észszerűségről, de valójában arról van szó, hogy a kormány tavaly ősszel az önkormányzati választásokon fájó vereséget szenvedett.
Már az első javaslat meghökkenést, éretlenséget és félelmet váltott ki az érintett ellenzéki vezetésű önkormányzatok polgármestereiből. Szinte várható volt, hogy hamarosan egy még szélesebb önkormányzati kört érintő második törvény is megszülethet az einstandolásról. A kormánypártiak hallgatnak, hisz várhatóan az ő városaik nem büntetést, hanem pluszbevételt kapnak. Az egész javaslat bűzlik az önkénytől, hiszen minden lényegi döntést a kormány kezébe ad a jogszabály, és hiányzik a normatív szabályozás.
A Napnál világosabb, hogy az ellenzéki önkormányzatok önállósága elleni fideszes támadás nem gazdasági döntés, hanem a demokrácia elleni újabb attak. De abban az országban, ahol a miniszterelnök korlátlan időre kaphat teljhatalmat a mamelukjaitól, ahol a rendőrök visznek el több embert véleménynyilvánító Facebook-posztok miatt, ott már nem beszélhetünk demokráciáról.
Az autoriter rezsimek nem tűrik az alternatív entitásokat, a civil szervezeteket vagy épp az ellenzéki önkormányzatokat. Nagyon jól tudja Orbán is, hogy a 2010-es, földindulásszerű győzelmet a 2006-os önkormányzati választási győzelme alapozta meg. 2006-2010 között a Fidesz vezetésű települések lettek a párt bázisai. Ez pedig, immár az ő hátrányára, nem ismétlődhet meg. Ahogy csak lehet, el kell taposni ezeket az ellenzéki gócokat.