Magyar Kézilabda Szövetség;koronavírus;Nemzeti Atlétikai Központ;

- Csaknem kétmilliárdot küldött Orbán a Nemzeti Atlétikai Központra, dől a pénz a kézilabda-szövetséghez is

Míg az önkormányzatoktól forrást vonnak el, a sportéletben most is cseng a kassza.

A jelek szerint a koronavírus előidézte gazdasági válság és veszélyhelyzet sem lehet elégséges ok arra, hogy az Orbán-kabinet támogatás nélkül hagyjon valamilyen sportcélú programot vagy vagy beruházást.

A csütörtök esti Magyar Közlönyben kiadott kormányhatározatok újabb milliárdokat különítenek el ilyen célokra: egy, Orbán Viktor által aláírt határozat például azonnali hatállyal plusz 1,998 milliárd forintot biztosít a Nemzeti Atlétikai Központ „árvízvédelmi és távközlési kábelhálózat-kiváltási beruházásainak” előrehozott megvalósítására. Így a NAK kivitelezési és előkészítési munkálatai már 7,76 milliárdba kerülnek.  

Nem hagyták az út szélén a Magyar Kézilabda Szövetséget sem: a szervezet 1,38 milliárd forintot kap idei működési költségeire és szakmai feladatainak ellátásra – méghozzá egészen kacifántos úton: az Emmi-nél külön jogcímcsoportot hoztak létre a kéziszövetség ellátásához, a forrást pedig Kásler Miklós emberi erőforrás miniszternek és Varga Mihály pénzügyminiszternek közösen kell előteremtenie.

Ezt a határozatot is Orbán ellenjegyezte, aki egyúttal a határon túli kézilabda akadémiáknak is küldetett 300 millió forintot Vargával – hogy itt ki lesz a kedvezményezett, arra a közlönyszám nem tér ki.

A fenti forrásokhoz képest, a Magyar Református Egyház szerényebb, de nem lebecsülendő összeget, 341 millió forintot kapott a Wáli István Református Cigány Szakkollégium ingatlanfejlesztési projektjére. A Magyar Nemzeti Múzeum pedig 2021-től vente 432 milliós keretből folytathat nagy beruházásokat megelőző régészeti feltárást, az Emmi támogatásával. 

Míg a sport esetében még a határon túli akadémiákhoz is jut közpénz, az önkormányzatokkal szemben már egyáltalán nem nagyvonalú a kormány: a járvány elleni védekezés jegyében több tízmilliárd forintot vonnak el a településektől gépjárműadó és iparűzési adó formájában, és a védekezés költségeit is rájuk hárítják, nem törődve a következményekkel.

Nem volt fennakadás az idei érettségi vizsgák lebonyolításában, és egyetlen tanár sem hirdetett bojkottot – egyebek mellett erről beszélt lapunknak a köznevelésért felelős államtitkár. Hamarosan döntenek arról is, júniusban kinyitnak-e az iskolák. A PDSZ-től nem kér bocsánatot.