Bioritmus;stressz;szívritmuszavar;pulzus;koronavírus;

- Erős szívdobogást is okozhat a járvány-helyzet

A koronavírus miatti helyzet az egyébként nyugodt embereket is szorongással töltheti el, a stressz megemeli a pulzust, ami az alvást is megzavarhatja.

A jelenlegi helyzet még a viszonylag higgadt embereket is szorongással töltheti el, sokan akár éjszaka is erős szívdobogásra ébrednek – mondta Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa. Az éjszakai nyugalmat megzavaró magas pulzus, nyomasztó érzés a jelenlegi helyzetben legtöbbször érthető, a stressz okozhatja. Érdemes átgondolni, hogy a vírus, a betegség, a munka miatt erősebben szorongunk-e, mint korábban, esetleg megpróbáljuk ezt elnyomni. 

Leggyakrabban egy élethelyzet miatt érzett szorongás indítja be a szimpatikus idegrendszeri fokozott működést. Ilyenkor felgyorsul a légzés, emelkedik a vérnyomás és a pulzus. Ráadásul ez nemcsak a tudatos gondolatok hatására következhet be, hanem a tudatalatti szorongástól is.

Szapora szívműködést okozhat valódi tachycardia, szívritmuszavar is. Az esetek más részében akár lezajlott infarktus, cardiomyopathia vagy endokrin betegség is állhat a háttérben. Ha az éjszakai magas pulzus mellett légszomj, levegő után kapkodás is jelentkezik, annak oka éppúgy lehet szorongás, mint vashiányos vérszegénység, szívelégtelenség, alvási apnoé, pitvarfibrilláció, de a koronavírus okozta nehézlégzés is.

Ha remegés, reszketés is társul az erős szívdobogáshoz, annak lehet oka láz, túl sok koffein vagy stimuláns tartalmú gyógyszer fogyasztása, cukorbetegség, pajzsmirigy túlműködés vagy az úgynevezett éjszakai felriadás nevű betegség is. Ha mellkasi fájdalom, szédülés kapcsolódik a pulzus megemelkedéséhez, az akár szívinfarktusra is utalhat, ezért mentőt kell hívni. 

„Ha valaki többször is tapasztalja az éjszakai magas pulzus jelenségét, amelyhez esetleg más tünet is kapcsolódik, ajánlatos kivizsgáltatnia magát, de enyhe tünetek esetén ajánlatos megvárni a veszélyhelyzet elmúltát” – hangsúlyozta a kardiológus. Ha azt gyanítjuk, hogy a tüneteket a koronavírus okozza, a háziorvost kell hívni.

A Neptunusz és a Plútó holdjaihoz hasonlóan az Európé is a felszín alatti vizét lövelli az űrbe – közölte a göttingeni Max Planck Naprendszerkutató Intézet (MPS).