irodaház;kormányhivatal;II. kerület;fakivágás;

Illusztráció

- A kormányhivatal engedélyére vághattak ki fákat a Margit körút mentén

Iroda- és lakóház építése miatt szinte tarvágást rendeztek a Buda belső területén található utolsó zöldterületek egyikén.

Kivágták szerdán a fákat a II. kerületi Margit körút és a Rómer Flóris utca sarkán lévő, magánkézben lévő kis zöldterületen, amelyet a környékbeliek csak „Csodaszarvas parkként”  emlegetnek – tudta meg az Index egyik olvasójától. A szomszédban lakó Szőnyi Andrea szerint az elkerített építési területen „a rombolás irtózatos ütemben zajlott. A Margit körút amúgy is nagyon szennyezett környezetének egyetlen parányi zöldterületét szüntetették meg. Egy nagy platán kivételével az összes fát kivágták, és a kis csodaszarvas szobor is arrébb lett hányva”. 

– A helyszínen a kerítésre kirakott tábla szerint a Margit Corner nevű irodaház épül itt, amit már 2017-ben át kellett volna adni. Nyolc éve még az Urbanista blog írt a Margit Cornerről, de akkor még máshogy néztek ki a tervek, amelyeket 2016-ban átdolgoztak. Az O2 tervezőiroda dokumentumai alapján a telken található műemlék iskolaépület átépítésével és rekonstrukciójával egy „A kategóriás iroda- és 15 lakásos lakóépületet” alakítanak majd ki – olvasható a portálon, ám kérdésükre, hogy miért éppen most kezdtek dolgozni a területen, a kivitelezők nem válaszoltak.

„Az önkormányzatoktól elvették az építésügyi és az építésfelügyeleti jogköröket, a tulajdonost és a kivitelezőt csak kérni tudják.”– hangsúlyozta a II. kerület polgármestere

Őrsi Gergely, a II. kerület ellenzéki polgármestere is a lakótól értesült a „sajnálatos fakivágásokról”.  – A „Csodaszarvas parknak” hívott, valójában magánterületen történt, építési tevékenységgel összefüggésben végzett fakivágásokra a II. kerületi önkormányzat nem adott ki engedélyt. A műemlékvédelem alatt álló ingatlanon az építési engedélyt a Budapest Főváros Kormányhivatal Budavári Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala adhatta meg – áll a polgármester Facebook-bejegyzésében. Szerinte azután, hogy az önkormányzatoktól elvették az építésügyi és az építésfelügyeleti jogköröket, a tulajdonost és a kivitelezőt csak kérni tudják. Hozzátette: határozottan kérték az érintetteket, hogy tájékoztassák az önkormányzatot és a lakosságot arról, mikor, milyen munkák elvégzését tervezik, milyen engedélyekkel rendelkeznek, azokat milyen hatóságoktól kapták meg. –  Amíg ez nem történik meg, arra kértük a kivitelező képviselőjét, hogy a bontási-építési tevékenységet, különösképpen a fakivágást azonnal állítsák le – írta Őrsi Gergely.

Állatok kínhalálát okozhatja a növénypusztításElkezdődött a madarak költési időszaka, és ilyenkor nem szabad fákat, bokrokat kivágni – hívta fel a lakosság figyelmét a közelmúltban a Magyar Madártani Egyesület. Mint írták, a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokorkivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek. Az egyesület szerint ez a gyakorlat nemcsak szakmailag igazolhatatlan, felesleges és káros, de a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényt is sérti, ugyanis védett állatfajok, köztük gerincesek tömeges sérülését és kínhalálát okozza. Arra kérik az embereket, hogy aki ilyen pusztítást lát, ha teheti, készítsen bizonyító fotókat és értesítse a hatóságokat.

Még a kormánypárti vezetésű tóparti települések – például Keszthely – sem támogatták a Balatoni Hajózási Zrt. reorganizációs tervét, mely szerint bérbe adnák a cég vitorláskikötőit, s eladnák kempingjeit, szállodáját és több kikötőt.