„Mivel a kijelölt hotelek felújítása huzamosabb ideig, akár két évig is eltarthat, elkerülhetetlenné vált csoportos létszámcsökkentés megindításáról szóló döntés.” – így indokolta lapunk kérdésére a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt., hogy miért épp akkor bocsát el több száz embert a tulajdonában lévő Hunguest Hotels Zrt., amikor a kormány elkezdte a szigorítások oldását, a gazdaság újraindítását. A társaság megjegyezte: a hotelfelújításokat a járvány negatív hatásai miatt hozták előrébb, hogy a turizmus újraindulását követően minél előbb kinyithassanak szállodái.
Az, hogy a cég egyszerre épít le és fejleszt, azt jelzi: az eddigi is kivételezett helyzetben lévő társaság igyekszik mindent kihozni a jelenlegi helyzetből. Egyfelől kiadásaikat jelentősen csökkentik, hiszen lapunk kérdésére elmondták: a Hunguest Hotels Zrt. állományában lévő 1670 munkavállaló közül a tervek szerint 800-850 embertől válnak meg. Csak viszonyításképpen: a cég 2018-ban bérjárulékokkal együtt összesen 1,4 milliárdot fizetett ki, azaz az ötven százalékos leépítéssel legalább 700 milliós bérköltséget spórolhat a felcsúti vállalkozó érdekeltsége.
Miközben kiadásaik csökkennek, bevételük még a megfagyott piacon is akadhat. A hotelfelújításokhoz ugyanis alighanem igénybe vesz állami támogatást a cég.
A Hunguest már januárban világossá tette, hogy számolnak a Magyar Turisztikai Ügynökségnél 20 milliárdos kerettel szálláshelyfejlesztési támogatásra kiírt Kisfaludy-pályázattal. Azt, hogy indultak-e és nyertek-e, még nem tudni, mert egyelőre nincs nyoma a győztesek listájának. Ráadásul a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter kitérő választ adott az RTL-nek arra a kérdésére: van-e tudomása arról, hogy a Hunguest Hotels Zrt. igénybe veszi az eddig bejelentett kormányzati bér és egyéb támogatásokat? Azt felelte erre: a turizmusban, vendéglátásban kellett a legnagyobb munkaerő-veszteséget elszenvedni, így ebben a hírben sajnos semmi rendkívüli nincs, több szállodaüzemeltető jóval nagyobb arányban épített le.
A Hunguest Hotels Zrt. – amely korábban lapunk tulajdonosa, Leisztinger Tamás érdekeltségébe tartozott – 2016-ban került Mészáros Lőrinc közelébe, részben az állami Eximbank segítségével. A cégnél 2018-tól lett az igazgatóság elnöke Mészáros lánya, Mészáros Beatrix. A Hunguest Hotels Zrt.-nek 2018-ban 23 milliárd forint árbevétele és 3,4 milliárdos nyeresége volt. 2019-ben pedig már 30 milliárdra nőtt a cég forgalma. Ebben jókora szerepe volt az államnak is: 2018-ban például 1,8 milliárd forintnyi bevétel abból adódott, hogy a cég szállodáiban üdülhettek a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által szervezett Erzsébet program résztvevői.
„Hangsúlyozni szeretnénk, hogy a felújítások végeztével megújult, superior négycsillagos Hunguest Hotels szállodáiban ismét jelentős számú szakképzett munkaerő foglalkoztatására kerül majd sor.” – utalt a cég arra, hogy reményeik szerint a szállodalánc erősebben, piacképesebben kerül majd ki a válságból.