A brit kormányfő 36 nehéz nap után csütörtökön első ízben vezényelte le a Downing Street 10.-ben minden délután megrendezett sajtótájékoztatót. A néhány kilót vesztett, időnként légzési nehézségekbe ütköző Boris Johnson érzékletes szófordulatai még úgy is üdítően hatottak robotszerű minisztereihez képest, hogy a felfokozott várakozás ellenére nem szolgált konkrétumokkal az országos karanténból való kiszabadulás feltételeivel kapcsolatban.
A brit lakosság számára legfontosabb üzenete az lehetett, hogy az Egyesült Királyságban tetőzött a Covid-19 járvány.
Hozzátette:
Annak ellenére, hogy az immár az idős- és szociális otthonokban, illetve saját falaik között elhunytak számát is magába foglaló statisztika továbbra is nagyon magas, meghaladja a 27 ezret, a legutóbbi hét nap átlaga „lefelé mutató tendenciára” utal.
Boris Johnson
A brit társadalom közeljövőjét meghatározó tényező az úgynevezett R0 ráta alakulása lesz. A vírus szaporodását mérő szám jelenleg 0,6 és 0,9 között mozog az Egyesült Királyságban, de ha 1 fölé emelkedik, az új esetek ijesztő nyomást helyezhetnek az egészségügyi ellátásra, melynek működőképességét éppen az emberek otthonmaradása biztosította. Ami az iskolákat illeti, minden bizonnyal elsőbbséget fognak élvezni a magasabb évfolyamok, melyek fegyelmezettebben képesek tartani a kétméteres távolságot, illetve közelebb állnak a 11, 16 és 18 éves korban esedékes, mérföldkő jelentőségű vizsgákhoz.
Péntek reggel ritka világos és őszinte interjút adott a BBC reggeli hírműsorának a Heathrow Repülőtér vezérigazgatója. John Holland-Kaye bepillantást engedett az utasokra váró új világba a korlátozások feloldása után. Legalábbis kezdetben csak a „legkisebb kockázatot jelentő utasok” tehetik be egyáltalán a lábukat a repülőtérre. Mindenkit át fognak világítani, amikor megérkeznek a terminál elé, minden érkező és távozó utasnak megmérik a hőmérsékletét, minimalizálják a személyzet és az utasok közötti kontaktust és alaposan javítanak a repülőtér higiéniai feltételein. Holland-Kaye nem pontosította, ki jelent „alacsony rizikót”, de a kormány éppen eleget hangsúlyozta már, hogy a hetven éven felüliek és egyes krónikus betegségekben szenvedő emberek „különösen veszélyeztetettek”. Heathrow vezérigazgatója általánosságban is elmondta, hogy „illúzió” a társadalmi távolságtartás érvényesítése a tömegközlekedésben
Egy friss közvélemény-kutatásból kiderül, hogy ha jövő héten enyhülnek is a drákói szigorúságú előírások, az emberek több mint a fele félne visszatérni a munkahelyére, 60 százalékuk pedig nem szívesen látogatná meg barátait otthonaikban. Harmaduk egyáltalán nem tekinti biztonságosnak, hogy kitegye a lábát hazulról, 35 százalékuk pedig elismeri, hogy pszichés problémák keletkeztek nála a karantén bevezetése óta.