labdarúgás;

- Csúcsra tör a Newcastle, ha engedik, hogy egy dúsgazdag koronaherceg keblére ölelje

Mohamed bin Szalmán, szaúdi koronaherceg 300 millió fontért lehet az angol élvonalbeli Newcastle labdarúgócsapatának többségi tulajdonosa, tervét sokan ellenzik.

Mike Ashley, a Newcastle United labdarúgócsapatának jelenlegi tulajdonosa 2007-ben szállt be a klubba, azonban már másfél év után képes lett volna megválni az együttestől. A Magyarországon is megtalálható Sports Direct cég vezetője, aki enyhén fogalmazva nem örvend nagy népszerűségnek. A koronavírus-járvány idején több hajmeresztő lépésre szánta el magát: márciusban fizetés nélküli szabadságra küldte alkalmazottjait, aztán Boris Johnson miniszterelnököt arra kérte, hogy a hálózat üzletei maradjanak nyitva, mivel szerinte ezek „létfontosságúak”. Majd előre levonta a jövő évi bérletek árát a jelenleg szintén nehéz anyagi helyzetben lévő szurkolóktól. Angliában szokás az automatikus megújítás, viszont mindezt nem szó nélkül, előzetes egyeztetés nélkül szokták megtenni a klubok és főleg nem járványhelyzetben.

Tavaly nyáron majdnem sikerült eladnia a bajnokságban jelenleg tizenharmadik helyen álló klubot, azonban az üzletet végül az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) megvétózta. Akkor Katarból jöhetett volna a mentőöv, a Manchester City tulajdonosának testvére, Kaled bin Zajed al-Nahjan sejk révén. Az FA minden bizonnyal a rokoni kapcsolatok miatt nem adta áldását az üzletre.

Idén áprilisban viszont megérkezett a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán, aki 300 millió fontos ajánlatával meggyőzte Ashleyt, a szerződést aláírták, már csak az FA jóváhagyása hiányzik. A megállapodás szerint a szaúdiak 80 százalékos részesedést kapnának, 10 százalék jut a tárgyalások közvetítésében nagy szerepet vállaló brit üzletasszonynak, Amanda Staveley-nek, a maradék 10 százalékot pedig a leggazdagabb brit testvérpár, David és Simon Reuben kapnák meg. Utóbbiak a 70-es és 80-as években fém- és szőnyegkereskedésből gazdagodtak meg.

Ha minden akadály elhárul az üzletkötés elől, akkor a Newcastle lesz messze a leggazdagabb csapat, miután a hercegség vagyona meghaladja a 260 milliárd fontot, Manszúr bin Zaja dal-Nahjan, a Manchester City tulajdonosa "csupán" 23 milliárd fontos vagyonnal bír.

A legnagyobb gondot a katar-szaúdi ellentét jelenti. Az angol élvonal mérkőzéséinek közvetítési jogát a katari székhelyű BeIN Sports birtokolja. Juszef al-Obaidi, a csatorna vezérigazgatója azt állítja, hogy a szaúdi beoutQ csatorna engedély nélkül, illegálisan sugározza az angol bajnoki találkozókat, ezért arra kéri a szövetséget, tiltsa meg a Newcastle eladását, mert ez szerinte súlyos károkat okoz mind az angol labdarúgásnak, mind a csatornának. 

Az emberi jogi szervezet, az Amnesty International pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy Szalmán hercegnek azért fontos az angol csapat megszerzése és aktív szerepvállalása a sportban, hogy elterelje a figyelmet arról, milyen súlyosan megsértik az emberek jogait az országban. Van ebben igazság, az elmúlt években jelentős sznúker-, és bokszversenyt, illetve, Olasz-Kupa valamint négycsapatos Spanyol Szuperkupa-döntőt is rendeztek az arab országban, a jövőben pedig profi kerékpár és F1-es versenyt szeretnének lebonyolítani. 

Egyelőre annyi biztos, hogy Ashley és a befektető csoport között létrejött a megállapodás. Ha az FA is jóváhagyja, akkor az üzlet hivatalosnak számít. A katari sportcsatorna szigetországi feltételezések szerint egy tekintélyes fájdalomdíj esetén nem bírálna tovább, a Newcastle pedig elkezdhet nagyokat álmodni.

A szurkolók olyan ígéreteteket kaptak, amiktől teljesen lázba jöttek. Két klasszis támadó érkezhet, Dries Mertens és Edinson Cavani, mindkét játékosnak nyáron lejár a szerződése, így remek mindketten megszerezhetőek. Steve Bruce sem maradna sokáig a kispadon, az ő helyére Mauricio Pochettino a legesélyesebb, de Massimiliano Allegri is a jelöltek listáján van, jelenleg egyik szakembernek sincs  csapata. 

Bárkit is szeretne megszerezni a Newcastle, az FA jóváhagyása esetén a pénz hiánya garantáltan nem lesz akadály.

Az MLSZ rendkívül elégedett saját magával és az elmúlt tíz évvel, pedig a 2011-2020 közötti időszakban korábban nem látott kudarcokat szenvedett el a magyar labdarúgás.