;

WHO;antitestek;koronavírus;

- WHO: Nincs bizonyíték arra, hogy aki meggyógyult, nem fertőződhet meg újra

Nem ajánlják az „immunitási útlevelek” kiállítását a kormányoknak, az Egészségügyi Világszervezet szerint ezek növelhetik is a járvány terjedésének kockázatát.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy nem fertőződhetnek meg újra a Covid-19-betegségből felgyógyult betegek, akiknek vérében antitestek képződtek. Az ENSZ szakosított ügynöksége tudományos közleményében eltanácsolta a kormányokat attól, hogy úgynevezett immunitási útleveleket, kockázatmentességről szóló igazolványokat adjanak ki a már felgyógyultaknak.

Ez a gyakorlat inkább a járvány terjedésének a kockázatát növelheti, mivel a felgyógyultak figyelmen kívül hagyhatják a koronavírust illetően általános elővigyázatosságra vonatkozó felhívásokat – magyarázták.

„Egyes kormányok felvetették, hogy a Covid-19-betegséggel szembeni antitestek léte alapul szolgálhat egy immunitási útlevélhez vagy kockázatmentességi igazoláshoz, amely lehetővé tenné, hogy ezek az emberek utazhassanak vagy visszatérjenek a munkába, feltételezvén, hogy védettek az újrafertőződés ellen. Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy másodszor nem fertőződhetnek meg a Covid-19-betegségből felépültek, akiknek vérében antitest képződik” – írták közleményükben.

Chile a múlt héten jelentette be ilyen „egészséges útlevelek” kiadását a betegségből gyógyultaknak, mondván ha a tesztek kimutatták az antitestek létét, azonnal visszaállhatnak a munkába.

A legtöbb tanulmány kimutatta ugyan, hogy a fertőzésből felépülteknek antitestek vannak a vérükben. Ám számos esetben nagyon alacsony az antitestek szintje, ami azt jelzi, hogy a sejtes immunitás létfontosságú lehet a felépüléshez – figyelmeztetett a WHO.

Chilében ennek ellenére bevezetik az immunitási igazolások kiállítását a koronavírusból felépültek számára – írta a 24.hu a BBC alapján. Paula Daza, az ország helyettes egészségügyi minisztere vasárnapi tájékoztatóján közölte, a dokumentumokat annak érdekében állítják majd ki, hogy a gyógyultak újra munkába tudjanak menni. Mint fogalmazott: „azt már biztosan tudjuk, hogy ha valaki egyszer koronavírussal fertőződött, akkor kevés az esélye, hogy újra megbetegszik.” Az országban eddig több mint 13 ezren fertőződtek meg és 189 ember veszítette életét a Johns Hopkins University adatai szerint.

Bajban vannak a nyugat-európai mezőgazdaságok a kelet-európai vendégmunkások nélkül. A Brexit hiába irányult elsősorban ellenük, a brit munkaerő toborzó irodák változatlanul keleten hirdetnek.