Balaton;járvány;haszonélvezők;

- Corleone korona idején

Cégünk a járványügyi helyzet miatt rendkívül nehéz helyzetbe került, rendkívül súlyos gazdasági veszteségekkel kell szembenéznünk, a kialakult helyzetben alapvető cél a veszteségek minimalizálása, ennek érdekében készült a reorganizációs terv – indokolta a Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója, miért is akar megszabadulni a cég a vitorláskikötőitől, adja el kempingjeit és szállodáját, zár be és értékesít négy kikötőt. Válságos időkben persze alapvetés a nadrágszíj megrángatása, de a veszteségek minimalizálása érdekében a legritkább esetben szoktak nyereséges ágazatokat eladni, kiszervezni. Márpedig a Bahart-kempingek, s pláne a vitorláskikötők eddig szépen fialtak, utóbbiaktól az idén éppenséggel közel egymilliárdos bevételt vár a hajózási cég.

Ennek tükrében piaci alapon valóban érthetetlen a tervezett profiltisztítás, mely másfél éve még bizonyosan fel sem merült volna. Csak hát azóta sok víz lefolyt a Sión, a tóparti települések helyett immáron az állam dönt a cég ügyeiben, miután tavaly nyáron egy combos tőkeemeléssel kvázi elértéktelenítette az önkormányzati tulajdonrészt. Akkor persze tagadták, hogy az állam a privatizáció miatt vásárolt magának minősített többséget, hiszen a Bahart igencsak kelendő portéka felett diszponál: megannyi milliárdokat érő, közvetlen tóparti ingatlan, illetve a XXI. századi Balaton aranytojást tojó tyúkjai, a vitorláskikötők. Naná, hogy mindez a NER-oligarchák közül többek érdeklődését felkeltette. Tavaly persze nagyon átlátszó lett volna azonnal áruba bocsátani a családi ezüstöt, így pont jól jött a koronavírus-járvány mindent beborító árnyéka: április elején gyorsan összedobták az anyagot, melyet a hét elején már szét is küldtek a településeknek, s két hét múlva meg is szavaztatják. Mire lecseng a vírus, az ellenzők hangja is elhalkul.

A módszer nem újkeletű, így einstandolta a kormány a gödi Samsung-projektet, számolt le a miniszter neki antipatikus intézményvezetőkkel, így véreztetik ki különféle rendeletekkel az ellenzéki vezetésű önkormányzatokat – névleg persze a kormánypártiak is szívnak, de ott borítékolhatóan lesz kompenzáció –, s így adott 133 hazaffy korlátlan ideig tartó felhatalmazást a kormánynak. Mely a járvány keltette veszélyhelyzetre hivatkozva szórt ki tízmilliárdokat a megszokott köröknek, folytatja a Városliget beépítését, vette el a kulturális területen dolgozóktól a közalkalmazotti státuszt, tette lehetővé a kétéves munkaidőkeret bevezetését. Összevont és alapítványi fenntartásba sorolt egyetemeket, betegeket hazaebrudalva szabadíttatott fel több mint 30 ezer kórházi ágyat, sokak szerint megágyazva az ágyszámcsökkentésnek.  Tízmilliárdokat költött úgymond migránsellenes védekezésre, illetve az ellenzék folyamatos lejáratására. Mire lecseng a járvány, lekerülhetnek a védőkesztyűk és a maszkok, és feloldják a kijárási korlátozásokat, szépen elrendeznek mindent. 

A Keresztapában Michael Corleone egy családi ünnep alatt intéztette el a kényes dolgait. Ami neki a keresztelő, az a kormánynak a koronavírus.