;

oktatás;felsőoktatás;tandíj;

- Pórul járhatnak a tandíjas egyetemisták

Az államilag támogatott képzéseken tanuló egyetemi hallgatók idén nem kerülhetnek át önköltséges, vagyis tandíjas képzési formába – derült ki abból az április 10-én megjelent kormányrendeletből, amely az egyetemeket, hallgatókat érintő intézkedéseket tartalmazza a koronavírus-járvány időszakában.

Ez jó hír azoknak az egyetemistáknak, akik államilag támogatott helyen tanulnak, de tanulmányi átlaguk nem érte el a támogatás megtartásához szükséges szintet, ezért – normál esetben – szeptembertől csak tandíjas formában folytathatnák tanulmányaikat. Őket ez a veszély most nem fenyegeti. Ugyanakkor többen azok közül, akik eddig önköltséges képzésen tanultak, de legutóbbi eredményeik alapján átkerülhetnének államilag támogatott helyekre, pórul járhatnak.

Bár elvben továbbra is adott számukra a lehetőség, hogy ősztől ne kelljen tandíjat fizetniük, a fentebb említett intézkedés miatt sokan mégis kiszorulhatnak az államilag támogatott helyekről, nagy részük ugyanis épp azoknak a helyére kerülhetne be, akiket gyenge eredményeik miatt fizetős képzésbe sorolnak át. Ám mivel visszasorolás idén nem lesz, nem szabadul fel több ezer államilag támogatott férőhely sem. Tavaly nyáron több mint 8 ezer hallgatót soroltak át állami ösztöndíjasról önköltséges képzésre.

Több egyetemen egyébként felfüggesztették azoknak a külföldi hallgatóknak a támogatásait, akik a Stipendium Hungaricum programban tanulnak Magyarországon, de a veszélyhelyzet miatt hazaköltöztek. (A mintegy 80 ezer forintos összeggel a magyarországi lakhatást és megélhetést támogatják). A Debreceni Egyetem Szenátusa pedig úgy döntött: a tavaszi félévet augusztus 31-ig meghosszabbítják. Az erről szóló rektori utasításban jelezték: a július 13-tól augusztus végéig tartó rendkívüli oktatási időszakban a hallgatók ösztöndíjra nem jogosultak. 

Halasztanák az érettségitA teljes lakosság körében 65 százalék azoknak az aránya, akik szerint a koronavírus-járvány várható tetőzése miatt el kellene halasztani az érettségi vizsgák május 4-re tervezett kezdetét – derült ki a Pulzus Piackutató ATV megbízásából készített méréséből. A válaszadók 35 százaléka véli úgy, hogy a járvány tetőpontján is biztonságosan meg lehet szervezni a vizsgákat. Ugyanakkor szakmai szervezetek is a halasztás mellett érvelnek. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár szerint ha szükséges, „mozgathatják” az időpontot.

Több tucat ingatlan tulajdonjogát adnák át az egyházi fenntartóknak. A feladat a felekezeti és az állami intézmények esetében ugyanaz, de a támogatás korántsem.