járvány;Egyesült Királyság;koronavírus;

- Sokkal több a brit áldozat, mint azt eddig hitték

Az eddig ismertnél jóval többen haltak meg a járványban az Egyesült Királyságban. A friss statisztikák szerint Angliában és Wales-ben április 10-ig bezáróan a korábban ismert adatoknál 41%-kal több áldozatot követelt.

Ez azt jelenti, hogy Skóciát és Észak-Írországot is beleértve már a 20 ezret is átlépte az elhunytak száma - miközben a hivatalos összesítés 17 ezer körül jár.

A korántsem elhanyagolható különbség oka, hogy a naponta közzétett mutatók kizárólag a tesztelésen átesett, kórházban elhunyt betegekre vonatkoztak, kimaradnak belőlük azok, akik saját otthonukban, elfekvőkben, vagy időseknek fenntartott és szociális intézményekben vesztették el a Covid-19 elleni reménytelen harcukat. A halotti bizonyítványon azonban az utóbbi esetekben is szerepl a koronavírust, mint lehetséges kiváltó ok.

A módosított adatok a Nemzeti Statisztikai Hivaltól (ONS) származnak és arra utalnak, hogy a kórházi és azonkívül halálesetek aránya 84-16 százalék lehet. A Munkáspárt szociális ellátásért felelős szóvívője, Liz Kendall a sokkoló számok hallatán emlékeztetett arra a "borzalmas pusztításra", amit a vírus az idősek és fogyatékkal élők között végez. Nem kíméli a ragályos betegség a szociális otthonok dolgozóit sem. Kedden reggel a BBC-nek nyilatkozott a 26 éves korában elhunyt gondozónő, Sonya Kaygan unokatestvére, aki közösségi finanszírozással próbál segíteni rokona egyedül maradt hároméves kislányán. Idősek otthonában dolgozók nagy számban hozzák szóba nap mint nap, hogy sem megfelelő védőfelszerelés, sem a rászorultakkal fizikai kapcsolatban álló ápolók tesztelésének feltételei nem adottak.

A védőruhák kapcsán megjegyezendő, hogy bajba került a Downing Street-i napi sajtótájékoztatók két szereplője, a szombati, illetve vasárnapi ügyeletes, Robert Jenrick lakásügyi- és Gavin Williamson oktatási miniszter, miután kedden kiderült, az általuk Törökországból vasárnapra előrejelzett 84 tonnás, személyes védelmet biztosító "hatalmas kontingenst" a valóságban csak vasárnap rendelték meg. A többek között 400 ezer védőruhát tartalmazó csomagra az egészségügyi szolgáltató (NHS) munkatársainak úgy van szüksége, mint egy falat kenyérre, hiszen a készlet kritikus szintre csökkent és a kórházi dolgozóknak kényszerűségből többször kell viselniük felszerelésüket. A kormány nem adott magyarázatot a rakomány késésének okaira, de ha a médiának hinni lehet, akkor ez esetben is takarákosan bántak az igazsággal.

Mindeközben Carl Heneghan, az Oxfordi Egyetem bizonyítékokon alapuló orvostudományi intézetének vezetője is nyomást gyakorolt a kormányra, azzal, hogy azt nyilatkozta: "pandémia már tetőzött és a drákói intézkedések szükségtelenek". A professzor úgy érzi, a "karantén ma már többet árt, mint maga a koronavírus". Boris Johnson kormányfő változatlanul nem foglalkozik kormányügyekkel, de heti tervei közé tartozik, hogy mind Donald Trump amerikai elnökkel, mind II. Erzsébettel telefonbeszélgetésben cserél eszmét a kialakult helyzetről.  

A 210 milliós országban hétfőig 2575 ember hunyt el a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta betegségben, és 40 ezer fölé emelkedett a kimutatott fertőzések száma.