Bár sokan úgy gondolják, a macskák csak ételadónak tekintik a gazdáikat, egyre több tanulmány bizonyítja az ellenkezőjét. Mint megírtuk, az Oregoni Állami Egyetem kutatói azt találták, hogy a macskák is olyan kötődés kialakítására képesek a gazdáikkal, mint a gyerekek és a kutyák a gondozóikkal. Egy brazil kutatás szerint pedig a cicák is rosszul élik meg, ha a gazdájuk elmegy otthonról. A Plos One című szaklapban megjelent tanulmány szerint a megfigyelt állatok tizedénél jelentkezett viselkedésbeli zavar gazdája távollétében – írta a National Geographic.
Daiana de Souza Machado, a brazíliai Universidade Federal de Juiz de Fora kutatója és munkatársai kidolgoztak egy kérdőívet, amely a macskák viselkedésére és életkörülményeire vonatkozó adatokat gyűjtötte össze a gazdik jelenlétében, és akkor amikor gazdájuk nélkül voltak a cicák. A kutatásban 130 cicatulajdonos vett részt, állatonként egy kérdőívvel, így 223 macskára vonatkozó adatot elemeztek a szakértők.
Az eredmény szerint a macskák 13,5 százalékánál jelentkezett legalább egy olyan feltétel, amely az elszakadás okozta problémákat igazolja. A legtöbb esetben, 20 cica, rombolt, 19 macska kitartóan nyávogott, amikor magára hagyták. Az észlelt viselkedések között volt almon kívüli ürítés, depresszió, apátia, agresszív, nyugtalan és félénk viselkedés is.
Az állatok magatartása összefüggött az életkörülményeikkel is: negatív hatása volt annak, ha a cicának nem volt játéka vagy más állatokkal lakott.
A tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy vizsgálatuk a macskatartók által megadott információkon alapult, és a macskák viselkedési mintázatát nem csak az egyedüllét okozhatja, az apátiára például magyarázat lehet az a tény is, hogy a cicák többnyire éjszaka aktívak. A szerzők ezért kiemelik, tanulmányuk csak kiindulópont a további kutatásokhoz.