Tudomány;vakcina;teszt;koronavírus;COVID-19;

- Hosszú még az út az oltás alkalmazásáig

Hamarosan megkezdődik az egyik ellenszer embereken való tesztelése, de még ha jól is mennek a dolgok és gyorsan megtalálják az igazán hatásosat, a világszerte kialakítható immunitás előtt sok akadály tornyosul.

A világon nagyjából 35 vállalat, tudományos szervezet foglakozik COVID-19 betegséget okozó vírus ellenes vakcina kifejlesztésével, közülük négyen állítják, van jelöltjük, amit állatokon már tesztelnek is.

A fejlesztésben tapasztalható gyorsaság annak is köszönhető, hogy a kínai tudódok már a kezdetektől megpróbálták feltérképezni a SARS-CoV-2 vírus teljes genetikai anyagát, és január elején már közzé is tették eredményeiket. Az is segített, hogy a tudósok megpróbálták kitalálni, mi okozza majd a következő világjárványt, így nem csak a lehetséges kórokozókat állították elő, hanem közben azzal is foglalkoztak a „prototípus” kórokozókkal kísérletezve, hogyan lehet vakcinát találni ellenük. A korábbi koronavírus járványok – a 2002-2003-as SARS és a 2012-es MERS – alkalmával már elkezdték ellenszerek kifejlesztését, de ezek a lecsengés után polcokra kerültek. A marylandi oltóanyaggyártó cég, a Novavax most ezekkel kezdett kísérletezni és azt állítja, van néhány olyan eredményes anyaguk, ami hamarosan embereken is kipróbálható. 

Az Inovio vakcinája a harmadik, amely a klinikai tesztek első fázisába lépett, ezzel embereken is elkezdik kipróbálni. Az amerikai gyógyszerészeti hatóság (FDA) engedélye után az INO-4800 nevű szert az elkövetkező hetekben összesen 40 egészséges önkéntesnek fogják beadni Philadelphiában és a Missouri állambeli Kansas Cityben. Az első eredmények nyár vége felé várhatók. Ha a klinikai tesztek sikeresnek bizonyulnak, az Inovio szerint év végére már akár egymillió vakcinát is elő tudnának állítani, hogy további tesztekben, illetve vészhelyzetben, külön engedéllyel, akár élesben is felhasználják. Ezt a vakcinát is a DNS alapú módszerrel tervezték.

Március közepén a bostoni biotechnológiai vállalat, a Moderna és az amerikai allergológiai és járványos betegségeket kutató központ közös fejlesztését kezdték el embereken tesztelni. Ezt a vakcinát a DNS alapú módszerrel tervezték, és várhatóan 2021 júniusáig tart majd a klinikai tesztjei első fázisa.

Embereken tesztelik már a CanSino Biologics és a Pekingi Biotechnológiai Intézet fejlesztését is. Ez hagyományos technológiával készült, egy Ebola elleni vakcina alapján, és decemberig fog tartani a jelenleg folyó tesztfázis.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) összesítése szerint április vége felé várható egy negyedik vakcinajelölt, a BioNTech, a Fosun Pharma és a Pfizer fejlesztésének klinikai tesztfázisba lépése, míg a Donald Trump által is megkörnyékezett CureVac júniusban kezdheti az emberi teszteket. (Német sajtóértesülések szerint az amerikai elnök pénzt ajánlott a cégnek, hogy exkluzívan Amerikáé lehessen az oltás - szerk.) Mindkét vakcina a DNS alapú módszerrel készült.

Minden vakcina hasonló elven működik: a kórokozót részben vagy teljes egészében injekció formájában kis mennyiségben bejuttatják a szervezetbe, amely ellenanyagot, antitesteket termel ellene. Ezek egyfajta immunrendszeri emlékezetként újra működésbe lépnek, ha a valódi kórokozók megjelennek. Hagyományosan a vírusok élő, de hőkezelés vagy vegyszerek által legyengített formáját használják, de ennek vannak hátrányai. Az élő vírusok kifejlődhetnek a szervezetben fenntartva fertőzőképességüket, miközben az inaktivált vírusok újabb adagjának bejuttatása szükséges a megkívánt immunitás eléréséhez.

Több kutatás ezen a régebbi módszeren alapul, de a Novavax újabb megközelítést talált ki. Ennek az alapja az, hogy az emberekből a védekező reakciót a vírus koronájának tüskéi - vagyis a fehérje, ami alkotja - váltja ki. Ezért kivonják a vírusokból azok genetikai kódját, amit baktériumok vagy élesztőgombák DNS-ére „ragasztanak” rá. Azok azután nagy mennyiségben termelik azt a fehérjét, amit vakcinaként lehet használni. A még újabb fejlesztések már ezt a fehérjét is kikerülik, magát a genetikai kódot használják a vakcina kifejlesztésére, a Moderna ezen az úton jár.

Megkerülhetetlen az időigényes próbafolyamatElőször néhány tucat egészséges önkéntesre van szükség, hogy kiderüljenek a káros mellékhatások. A második fázisban több száz beteg ember szükséges a tesztekhez a világ egy adott pontjáról, a harmadikban több ezer; ekkor már a szer hatásosságát nézik. De ezeknek a folyamatoknak a során nagy a lemorzsolódás: nem mindegyik vakcinajelölt biztonságos vagy hatásos, lehet, hogy egyik sem, a használhatatlanokat ki kell szűrni. Ezért a próbafolyamat hosszú és megkerülhetetlen, azonban felgyorsítható, ha olyan szereket alkalmaznak, amiket már elfogadtak. Jelenleg olyan vakcinát még nem fogadtak el, amely közvetlenül DNS alapon készült, így ezeknél marad a hosszú vizsgálat. Ez normál esetben egy évtizedig vagy hosszabb ideig is eltarthat. Ha most sikerülne 18 hónap alatt lefolytatni az eljárást, az is hihetetlen rövid idő lenne. De még ha sikerülne is, nagyon nagy mennyiségre volna szükség, aminek gyártására nincs kapacitás. Továbbá, ha meglenne a hatásos vakcina, akkor is csak a probléma harmada lenne megoldott. A politikai és a gazdasági helyzet komolyan befolyásolná, el tudna-e jutni a megfelelő helyekre, képesek-e az egészségügyi rendszerek ellátni a beadási feladatot. A 2009-es influenzajárvány idején a gazdagabb országok felvásárolták a vakcinakészleteket és a szegényebbeknek nem nagyon maradt. Miközben ez utóbbiak sokkal kitettebbek a fertőzéseknek, és a kezelésre sincs megfelelő erőforrásuk. A WHO foglalkozik a kormányok, a gyártók és a jótékonysági szervezetek munkájának koordinálásával, hogy ilyen esetekben a terítés minél egyenletesebb legyen, de minden járvány más, és az országok is különböző lehetőségekkel rendelkeznek.

Taktikai érzéke azt diktálja, hogy próbálja meg amennyire csak lehet áthárítani a felelősséget másokra a kialakult helyzetért és mindazért, ami az oroszokra vár még a jövőben.