;

labdarúgás;

- Csökkenő bérek, fokozódó nyomás a szigetországi futballistákon

Akár fizetésük 30 százalékától is eleshetnek a labdarúgó Premier League játékosai, a húsz klub csapatkapitányának szervezésében egyéni adakozás kezdődött az NHS egészségbiztosító támogatására.

Nem a legfényesebb bizonyítványt állította ki magáról az angol futballelit az elmúlt napokban. Először Daniel Levy, a Tottenham Hotspur ellentmondásos elnöke hatalmas öngólja adott újabb muníciót mindazoknak, akik kapzsisággal azonosítják a labdarúgást. A veterán üzletember a futballvilágot, a közvéleményt és a kormányt is magára haragította, amikor csütörtökön bejelentette, a klub mind az 550 nem aktív játékos alkalmazottjának bérét csökkenti, másokat pedig kényszerszabadságra küld a koronavírus járvány okozta pénzügyi válság miatt.

Mindeközben a Premiership idei szezonjában alulteljesítő gárda mesteredzője, José Mourinho és maga a keret a klub részéről semmilyen hátrányt nem szenvedett. A botrányt csak tetézte, hogy egyidejűleg kiderült, Levy 2019-es 4 millió fontos fizetését további 3 millió font prémiummal toldotta meg, így honorálva saját magát a Tottenham Hotspur Stadium egymilliárd fontot felemésztett felépítéséért.

Szerencsétlen véletlen folytán ugyanezekben a napokban mondott rosszkor és rosszat Harry Kane, a Spurs és az angol nemzeti tizenegy csapatkapitánya, aki pályafutása során eddig nem követett el baklövést. Most azonban Jamie Redknapp futballkommentátornak adott interjújában hírül adta, hogy "ha nem érzi úgy, a csapat jó irányban halad, kész továbbállni, mert ő nem az a valaki, aki csak úgy ott akarna maradni". Jamie Carragher, a Liverpool egykori frontembere, a Sky Sports szakértője helytelenítette Kane megszólalását ezekben a "rendkívüli időkben, amikor a klubok sok pénzt vesztenek és ahelyett, hogy nagyszabású befektetéseket foganatosítanának, kénytelenek csökkenteni költségeiket". 

Daniel Levy nincs egyedül, a Newcastle, a Bournemouth, a Norwich, sőt a bizonytalan időre felfüggesztett idei bajnokságot 25 ponttal vezető Liverpool is kényszer-szabadságolásokra szánta el magát, kihasználva a kormány kötelezettségvállalását az érintettek havi fizetése 80 százalékának átvállalására, legfeljebb 2500 font értékben. 

A kormány véleményét a koronavírusos megbetegedéséből éppen csak felgyógyult egészségügyi miniszter, Matt Hancock fogalmazta meg sommásan a Downing Street 10.-ben rendezett sajtótájékoztatón. Mint mondta, "figyelembe véve az oly sokak által hozott áldozatokat, a legelső, amit a Premier League futballistáinak tenniük kellene, az egy személyes anyagi felajánlás". Nem egészen 24 órával később a PL vezetőinek négyórás videókonferenciáján az a döntés született, hogy az élvonalbeli klubok 20 millió fontos segítséget nyújtanak a küszködő NHS egészségbiztosítónak.

Szombat délután újabb digitális értekezlet vitatta meg a Premier League által előterjesztett javaslatot, mely szerint a játékosok fizetését a következő tizenkét hónapra elosztva 30 százalékkal csökkentenék. A körkapcsoláson a csapatkapitányok, más hangadó focisták, mesteredzők, a klubok pénzügyi vezetői, illetve a PL és a világ legrégebbi labdarúgó szakszervezete, a Professzionális Futballisták Szövetsége vezetői végighallgatták Bill Bush, a Premiership igazgatójának prezentációját a koronavírus várható gazdasági hatásáról, az akár 750 millió fontra rúgó veszteségről. A játékosok viszont vonakodtak elfogadni a takarékossági indítványt. A The Sunday Times jelentése szerint azt a benyomást keltették, hogy attól tartanak, a klubok milliárdos tulajdonosainak zsebeit gyarapítanák, miközben azok már úgyis kihasználják a kormánytól érkező segítséget. 

A futballisták által közzétett nyilatkozat szerint "ki akarják venni a részüket a segítségnyújtásból és készek komoly anyagi hozzájárulásra is ezekben a rendkívüli időkben". Úgy látják viszont, hogy a tőlük visszatartott 30 százalék összesen legalább 200 millió fonttól fosztja meg az államkasszát, ami kedvezőtlenül befolyásolná az egészségbiztosító helyzetét. 

Az elmúlt napok pozitív fejleményei közé tartozik viszont, hogy a Premier League 125 millió fontos azonnali ún. szolidaritási segélyt szavazott meg az alacsonyabb osztályoknak, melyek csapatai összeroppanhatnak a rájuk zuhanó terhek súlya alatt. Rokonszenves gesztust tett Jordan Henderson, a Liverpool csapatkapitánya, aki premiershipes "hivatali megfelelőivel" vállvetve külön alapot hoz létre az egészségügyi dolgozók és a kórházak támogatására.

Az egyéni jócselekmények közül is kiemelkedik a Manchester United és az angol válogatott csatárának, Marcus Rashfordnak a bravúrja. Napok alatt 20 millió fontot hajtott fel többek között a Tesco, Asda és más szupermarket-, illetve gyorsétkeztetési láncoktól és kisebb vállalkozásoktól. A jelentős összegből azokhoz a gyermekekhez juttat el egy jótékonysági intézményen keresztül élelmet, akik ingyen ellátásra jogosultak az iskolákban. A Man Unitednél maradva említést érdemel, hogy egykori bálványai, Gary Neville és Ryan Giggs két manchesteri luxusszállodájuk szobáit a krízis idejére ingyenesen bocsátották NHS -alkalmazottak rendelkezésére.

A két ázsiai ország szövetségének 21 napja van, hogy fellebbezzen a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS).