;

koronavírus;maszkok;

- Maszk húzza föl az embert

Elárasztották az arcmaszkhirdetések az internetes felületeket. Mivel a kereslet miatt a termékből hiány van, az ára is az egekbe szökött, ami a kereskedelem tisztességét hígítja. A Versenyhivatal ellenőriz. A politika sem marad hallgatag: a kormányoldal és a pártsajtó a maszkhordás fontosságát látszik tompítani. Eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sincs a helyzet magaslatán.

Kína fellélegzett, Vuhan lassan visszatér normális életéhez. Az erről szóló híradásokban szinte kivétel nélkül arcmaszkos embereket látni. Nagy riadalmat óvatos enyhülés követ? Aligha. A védekezés indokolt, hiszen egészen addig lehet tartani a koronavírus-pandémia újabb hullámaitól, amíg a világban tombol a járvány, és se megbetegedést hátráltató gyógymód, se megelőző vakcina nincs.

„Veszélyes” mondások

Megfelelő védelmet nyújt-e az arcmaszk – persze a higiénés szabályok betartásával? Átlagosan bizonytalan állampolgár erre a kérdésre minden oldalról hallott már érveket. Az első az operatív törzs ajánlása, amely a WHO-protokollokra szokott hivatkozni, különösen akkor, amikor ez a hazai álláspontot erősíti. A tesztelést sürgető „teszteljetek, teszteljetek, teszteljetek”-felhívást kevésbé visszhangozta a törzs, azt a közlést már inkább, hogy a világszervezet „továbbra sem javasolja a maszk viselését azoknak, akik nem betegek, illetve nem gondoskodnak beteg emberekről”. A CNN nyomán a kormánypárti HírTv és a Demokrata is így tudósított, míg a Magyar Nemzet „Akár veszélyt is jelenthet a maszk viselése” címmel adott hírt ugyanerről. „Semmiféle konkrét bizonyíték nincs arra, hogy a maszkok viselése haszonnal járna a lakosság számára” – idézték Mike Ryan ügyvezető igazgatót, megemlítve a helytelen viselés kockázatát. Müller Cecília országos tiszti főorvos sem a maszkviselés feltétlen híve, ugyanazt mondja, amit a WHO-alkalmazott. De mi mást ­tehetne, hiszen balgaság volna életbe vágónak minősíteni a maszkhordást, amikor a patikákra általában öles ­betűkkel van kiírva: „Maszk nincs!”­

Józan ésszel kell…

Korábban még erősebb mondatot tartalmazott a hivatalos hazai tájékoztatás: csak a beteg ember viseljen maszkot, egészséges ne! Akkor a kérdés már csak az: miért mondták ezt, amikor a koronavírus akár két hétig is fertőzhet tünetmentesen? A Magyar Orvosi Kamara (MOK) is ezt hangsúlyozza: „A maszk gátolja a vírus átadását tünetmentes fertőzötteknél is, ezzel hozzájárul a járvány terjedésének akadályozásához. Nemcsak magunkat, hanem egymást is védjük vele” – írja a szervezet. Mivel ez nagyon logikus, a kereslet is nagyon nagy a védekezés általában filléres eszközére, amely most a többszörösére drágult. A WHO emiatt azt is megemlítette, hogy a maszkokból és egyéb orvosi eszközökből globális hiány van, ezért a frontvonalban helytálló egészségügyiekhez kell eljuttatni azokat. Helyben vagyunk: a MOK, valamint orvosok, szakdolgozók jelzései alapján sincs elegendő védőfelszerelés (ez a helyzet a járvány hazai megjelenése utáni egy hónapban bizonyára javult).

Az értő olvasó kihámozhatja a történtekből, a maszkhordás lényegében olyan vírusizolációs eszköz, mint a karantén vagy a kijárási korlátozás. Az, hogy a sikere viszonylagos, világos, de tekintsük a helyes használatot ugyanolyan alapkövetelménynek, mint az alapos kézmosást. (A könnyebb levegővétel miatt csak a szájat takaró anyagok látványa remélhetőleg egyre kevesebb lesz.) Nem véletlen, hogy idővel a környező országok közül több (Csehország, Szlovákia, Szlovénia) kötelezővé tette a köztéri viselést, és megszólalt ez ügyben Orbán Viktor is. A kormányfő szerint ez nálunk nem működne, mert a maszk nem beszerezhető.

A hatóságok a készlet lakossági felvásárlásától is tartanak.

Szabad a maszkgazda

Vagyis: az internetes weboldalak közül szabad a maszkgazda.hu, ahogy a maszkkirály, a maszkbiznisz és a lehúzlakegymaszkkal.hu is. Ellenben az arcmaszk.hu, a maszkshop.hu, a maszkbolt.hu, a maszkvásár.hu, a maszknagyker.hu, a maszkwebshop.hu, a maszkvilág.hu foglalt, ezeken a címeken már működik vagy vélhe­tően működni fog értékesítés. Persze a domainnév-kereskedelem sem kizárt, a járvány első napjaiban jól mehettek a maszkkal összefüggő nevek. A maszk.hu is foglalt, a majd harminc éve alapított szegedi kulturális egyesület címe. A maszkok világa is foglalt, de itt farsangi jelmezeket találunk, amelyek legfeljebb kijárási korlátozás idején lehetnek hasznosak: egy-egy időshölgy-jelmez aranyat érhet délelőtt tízkor a piacon.

„A vírustól nem védhet meg semmi”, legalább egy reklámbanA Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nemrég különféle vírusölő, vírusellenes, járványok idején javasolt, tüdőgyulladás ellen hatékony vagy egészségügyi dolgozók részére készült, különös hatékonyságra utaló jelzőkkel operáló weblapokra nézett rá. A termékek egyedülállóságát hangsúlyozó, „a világon elsőként” forgalmazott, „a leghatékonyabb megelőző lépés neked és szeretteidnek” megfogalmazások is figyelmet keltettek. A gyanús állítások valóságalapját vizsgálják. „Reklámozni lehet a fertőtlenítést, de csak ha nem megtévesztő. Olyat például tilos ígérni, hogy hasznos a koronavírussal szemben, esetleg megvéd tőle” – szögezi le a GVH. A hivatal az árakat is vizsgálja, például az olyan akciókat, amelyekben sosem létezett eredeti ár.
Feltankolt a porzsák- és a kütyüipar isSebészi maszk 450-500, mosható 900-1000 forinttól kapható az Árgép szerint. A legnagyobb, csomagban kínált tételek 40 ezer forint között mozognak. A komolyabb FFP2/KN95 termékek 1500–4500 forint körül kaphatók szállítási költség nélkül. A kereskedésbe nem csak a munkavédelmi és egészségügyi üzletek kapcsolódtak be, a klíma-, az ajándék-, a ruha- és a telefonboltok is megtalálhatók az árusok között. Jelen van a parfüm- és a kütyüipar is, és magától értetődően a porzsákcentrumok.

Félelem és szorongás költözött a lelkekbe a koronavírus miatt. Ez az indokolt ­ reakció veszélyhelyzetben jótékonyan segíti a szervezet működését. De meddig? Az arató halálról szóló hírekbe, statisztikákba és előrejelzési görbékbe csavarodás az önkéntes karantén „korában” magát az immunrendszert kezdheti ki, ami – nem kis képzavarral, de miért ne személyesítenénk meg az „ártányt” – a vírus kezére játszana. Az életöröm és a derű ellenanyag, és ez nem vicc.