A háztartási hulladékot dupla szemeteszsákba kell tenni, és néhány órára “pihentetni” kell, mert akkor a vírusok elvesztik megbetegítő képességüket – mondta az operatív törzs március 22-i online tájékoztatóján Müller Cecília országos tisztifőorvos a járvány idején célszerű szemétkezelésről. Külföldön ennél több szó is esett a járvány idején alkalmazott hulladékkezelésről – írta a Don't Waste It.
Nemzetközi kitekintésük alapján Németországban, bár eddig nem ismert olyan eset, amikor az emberek kontakt fertőzéssel fertőződtek volna meg a szennyezett felületek megérintésével, a fertőzések elkerülése érdekében a házi karanténban élők mentesülnek a kötelező szelektív hulladékgyűjtéstől, a háztartásokban keletkező valamennyi hulladékot együtt kell gyűjteni. A hulladékokat stabil, szakadásálló zsákokba kell tenni, önálló tárgyakat, például zsebkendőt, nem szabad külön a hulladéktartályokba dobni. A zsákokat csomózással vagy megkötéssel kell lezárni, a hegyes és éles tárgyakat törés és átlyukasztás ellen védett, eldobható tartályokba kell csomagolni. A szemeteszsákokat úgy kell tárolni, hogy elkerülhető legyen az, hogy az állatok széttépik és érintkezésbe kerülnek vele. Üveghulladékot, betétdíjas hulladékcsomagolást, valamint az elektromos és elektronikus szemetet: elemeket és a szennyező anyagokat, ha lehet, otthon kell tárolni és a veszélyhelyzet után a normál szabályoknak megfelelően kell kezelni.
A svájci környezetvédelmi hivatal ajánlása szerint a maszkokat, zsebkendőket, higiéniai cikkeket, papírtörlőket közvetlenül a használat után műanyagzsákokba kell gyűjteni. Ezeket aztán becsomózva a kukákba kell tenni, hogy azokat normál háztartási hulladékként ártalmatlanítsák. Ha a háztartásban fertőzött vagy házi karanténban lévő ember él, a szelektív hulladékokat is a normál hulladékkal együtt kell megsemmisíteni. Ugyanez az előírás vonatkozik a zöldhulladék gyűjtésére is.
Olaszországban a koronavírus-pozitív emberek környezetében a szabályok szerint nem szabad szelektálni a hulladékot, eldobható kesztyűt kell viselni a zsákok lezáráshoz, legalább két, egymásba helyezett zsákot kell használni, valamennyi keletkező hulladékot szemeteszsákba kell elhelyezni, amelyek lezárását követően a kesztyűt a hulladék gyűjtésre kikészített új zsákokba kell dobni és azonnal kezet kell mosni. A zsákokat kézzel nem szabad összenyomni és tömöríteni, a háziállatokat nem szabad beengedni azokba a helyiségekbe, ahol a hulladékgyűjtő zsákok vannak. A háztartásból származó hulladékot naponta ki kell vinni az ingatlanon kívüli hulladékgyűjtő edénybe
A környezetvédelmi portál külföldi minták alapján készített ajánlása szerint a járványhelyzetben:
Használjunk minimum két, egymásba helyezett zsákot a hulladék otthoni gyűjtésére!
Ne szelektáljunk, minden, szelektív hulladékot a dupla zsákba tegyünk!
Használjunk eldobható kesztyűt a zsákok lezárásakor!
Ne nyomjuk, tömörítsük össze a telerakott szemeteszsákot!
Zárjuk el a hulladékgyűjtő zsákot és a kukákat a háziállatoktól!
A zsákot minden nap, néhány órányi pihentetés után vigyük ki a lakásból a kukába!
Minden művelet után alaposan mossunk kezet!