Mindegyik színházat súlyosan érinti a jegybevétel kiesése – állítja Komáromi György, a Radnóti Színház gazdasági igazgatója. Szerinte azonban nagy különbség van az önkormányzati vagy állami, illetve magán színházak között. Míg az előző esetekben a színház vezetése bízhat a fenntartó pénzügyi segítségében, addig a magántulajdonú színházak esetében a saját bevétel elmaradásának pótlására, tulajdonosi tőkebevonásra nincs nagy esély.
„Fővárosi színházként a helyzetünkre még a kormány és a főváros közötti, a színházak üzemeltetésével kapcsolatos megállapodás hiánya is kihat. Nagy a bizonytalanság” – teszi hozzá. Arra a kérdésre, hogy az alkalmazottak megkapják-e a járandóságukat azt válaszolta: „nem tudunk erre teljesen megnyugtató igen-t mondani”. A színházi működés sajátosságai miatt a művészi, művészeti és műszaki dolgozók, akik tipikusan készenléti jellegű munkakörben dolgoznak, bizonyos munkákat veszély nélkül végezhetnek, de visszakaphatják az eddig felhalmozódott, elvett szabadnapjaikat vagy egyszerűen a készenléti idejüket tölthetik. Ilyenkor a szerződéstől függően a bér nagy része vagy teljes egésze kifizethető. A többi munkavállaló esetében hasonló cipőben járunk, mint a normál vállalatok: munkavégzés átszervezése, otthoni munkavégzés, fizetett vagy fizetés nélküli szabadság. Nincs egységes megoldás.
A színházi szférát tekintve a nagyon nagy probléma ott kezdődik, hogy a fent említett munkavállalók sok színháznál megbízási vagy vállalkozási szerződésben foglalkoztatottak. Ott szűk a jogi lehetőség, illetve a gazdasági racionalitás arra, hogy ne csökkenjen jelentősen az ő jövedelmük. Egyedi megoldások, és szolidaritási alapok létrehozása, illetve központi segítség jelenthet megoldást.
Arra, hogy a megvásárolt jegyárat visszaadják-e, a gazdasági igazgató így reagált: „van olyan színház, amelyik új előadásra szóló átváltást fog felajánlani a nézőknek. A Radnóti mind az online, mind pedig az offline vásárolt jegyek árát visszafizeti. A részletekről folyamatosan tájékoztatjuk a nézőinket, akiknek bizalmát a jövőben sem szeretnénk elveszíteni.
Kezdeményezés indult a múlt héten, és lesznek nézők, akik azzal támogatják a színházakat, hogy nem kérik vissza a megvásárolt jegyek árát. Ez megható és megtisztelő a közönség részéről” – fogalmazott. Azt is megkérdeztük, hogy csatlakoznak-e valamilyen módon az elindított szolidaritási alaphoz. „Magánemberként mindenképpen csatlakozom a Thália Színház nagyszerű kezdeményezéséhez. Meleg szívvel fogom támogatni ezt az ügyet” – jegyezte meg Komáromi György.