Ferenc pápa pénteken elfogadta Franciaország egyik legbefolyásosabb és legismertebb katolikus vezetőjének, Philippe Barbarin bíborosnak, lyoni érseknek a lemondását, akit azzal vádoltak meg egy pedofil pap áldozatai, hogy bár tudomása volt a molesztálásokról, nem jelentette a hatóságoknak. A fellebbviteli bíróság januárban felmentette az érseket.
A lemondott lyoni érsek a KTO francia katolikus televíziónak adott interjúban elmondta, nagyon megviselte az elmúlt négy év peres eljárása.
A 69 éves érseket 2019. március 7-én első fokon bűnösnek találta és hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte egy lyoni bíróság. A bírák első fokon úgy ítélték meg, hogy amikor Barbarin 2014-ben bizonyosan értesült a molesztálási ügyekről, a feljelentés helyett az egyház védelmét választotta.
Az egyházi vezető az ítéletet követően azonnal lemondott, de az ártatlanság vélelmére hivatkozva a pápa akkor nem fogadta el a lemondást, jelezve, hogy meg kívánja várni a fellebbviteli bíróság döntését, így Barbarin hivatalosan Lyon érseke maradt, de a pápa javaslatára visszavonult.
A Le Point című hetilapban február 5-én megjelent interjúban Barbarin elmondta, hogy a felmentés ellenére a molesztálási ügy megváltoztatta őt, és tudja, hogy az örökre a nevéhez tapadt. Megerősítette, hogy 2014 előtt, mielőtt személyesen is találkozott az egyik áldozattal, nem tudott a molesztálásokról.
Az új érsek kinevezése két-négy hónapon belül várható, addig továbbra is Michel Dubost apostoli kormányzó látja el az érseki feladatokat.
Az egyházi vezető elleni eljárást egy 2016-ban szexuális visszaéléssel meggyanúsított pap, Bernard Preynat tíz áldozata kezdeményezte. A Barbarin egyházmegyéjébe tartozó meggyanúsított pap csaknem húsz éven át vezetett egy cserkészszövetséget. 2016. január 27-én kezdődött ellene eljárás, miután beismerte, hogy 1971 és 1991 között szexuálisan molesztálta a rá bízott gyerekeket.
Ügyében március 16-án hirdetnek ítéletet.
Philippe Barbarin egyébként egy interjúban elismerte, hogy 2007-2008 táján értesült a pap „viselkedéséről”.