Zöldzóna;hulladék;Greenpeace;hulladékgazdálkodás;Innovációs és Technológiai Minisztérium;

- Szemétletétet sürget a Greenpeace

A veszélyes anyagokkal-hulladékokkal dolgozó cégek pénzügyi biztosítékrendszerének bevezetését sürgeti a környezetvédő szervezet.

A Greenpeace Magyarország üdvözli, hogy július 1-jével a kormány megkezdi a törvénytelen hulladéklerakók felszámolását - közölte a környezetvédő szervezet. Remélik, hogy a kabinet sürgősen nekilát, mert az ügyek nem tűrnek halasztást. A tisztítása mellett olyan jogszabályi környezetet sürgetnek, amely megelőzi újabb törvénytelen lerakatok kialakulását és a szennyezőt teszi anyagilag felelőssé a kárért. Alapvetően a hulladék keletkezésének vennék elejét. Ehhez nem csak a szabálytalan erdőszéli lerakást kell büntetni. A "szennyező fizet"-elv jogszabályokon keresztüli érvényesítésével a cégeket is felelősségvállalásra bírnák.

A hatóságok a mai napig nem kérnek pénzügyi biztosítékokat az - akár veszélyes - hulladékokkal, anyagokkal, eljárásokkal dolgozó vállalkozásoktól - figyelmeztet a civil szervezet. Pedig az ilyen letétek egy baleset vagy csőd esetén is fedeznék a károkat, a tisztítást, a hulladékok megsemmisítését. Sürgetik a jövő nemzedékek szószólója, Bándi Gyula javaslatai elfogadását. A szennyeződések keletkezésének megakadályozása, valamint annak érdekében, hogy a károkozók ne tűnhessenek el és ne bújhassanak ki a felelősség alól, növelnék a hatóságok és más jogalkalmazók hatékonyságát. Sürgetik, hogy az egyszer használatos műanyagok leendő tilalmát terjesszék ki minden egyszer használatos termékre és csomagolóanyagra. Valódi megoldásnak a többszöri igénybevételt tartják. Pártolják a tiszta, erőforrástakarékos betétdíjas rendszerek elterjedését is.

A kormányzati terveket a Greenpeace Magyarország saját sikereként értékeli, hisz számos alkalommal figyelmeztettek az ipari szennyezésekre, az „eldobható kultúra” ellen indított, a greenpeace.hu/stopmuanyag oldalon elérhető kezdeményezésüket pedig már több mint kétszázezren írták alá.

Hatóságot, szigorítást ígérnekA kormány klíma- és természetvédelmi akciótervének központi kérdése a hulladékgazdálkodás, az olyan hulladékok keletkezésének megelőzése, amelyek környezetre gyakorolt kedvezőtlen hatása a legkézenfekvőbb - idézi az Innovációs és Technológiai Minisztérium Boros Anita építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkár a Nő a Siker Alapítvány nőnap köré szerveződő, Nő a Partnerség elnevezésű miskolci konferenciáján elhangzott szavait. Az államtitkár fontosnak nevezte az ország megtisztítását az illegális hulladéktól és az egyes egyszer használatos műanyagok kivezetését. Határozott hatósági fellépést és a büntetések szigorítását helyezte kilátásba. Az ágazat egészének ellenőrzésére létrejön a Hulladékgazdálkodási Hatóság - emlékeztetett. Boros Anita szerint a jövő a körforgásos gazdaságban rejlik, szoros összefüggésben a fenntarthatósági célokkal.  
Szennyezési helyszínekAlmásfüzitő Budapest, Cséry-telep Budapest, Illatos út Budapest, Óbudai Gázgyár Kiskunhalas Szentendre Forrás: Greenpeace Magyarország

Rekordnyereség, felvásárlás, méretnövekedés - nagyot ment az OTP-csoport tavaly.