Bő másfél évvel ezelőtt úgy érezték a parlamenti képviselők, hogy az egészségügyben dolgozók, a pedagógusok és más szektorok alkalmazottainak bére után itt az idő a sajátjukat is rendezni. Ezért átvariálták a képviselők javadalmazásáról szóló törvény vonatkozó paragrafusait, melyek eredményeként jelentős bérnövekedés történt.
- emlékeztet cikkében a Privátbankár.
Mint a pénzügyi lap felidézi, a változások alapvető lényege volt, hogy a képviselői alapbért a nemzetgazdasági havi átlagos bruttó bér háromszorosában határozzák meg. A felülvizsgálat pedig minden év februárjában lesz esedékes, mivel a Központi Statisztikai Hivatal ekkor közli az előző éves adatokat. Ennek következményeként először a módosítás életbe lépésével összefüggésben 2018. augusztusától emelkedtek a képviselői bérek, majd a törvénynek való megfelelés miatt 2019. márciusától, és 2020. márciusában újra nő a fizetésük.
Bruttó 113 ezer forintot emeltek a politikusok bérén
A napokban tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a 2019-re vonatkozó számokat, melyek alapján tavaly a nemzetgazdasági havi átlagos bruttó bér 11,4 százalékkal volt magasabb az előző évinél, 367 800 forint. Így ez az összeg határozza meg márciustól a honatyák, és - anyák keresetét.
A képviselői alapbér - mivel az átlag háromszorosa - 989700 forintról 1103400 forintra emelkedik, vagyis hamarosan nem lesz olyan képviselő a parlamentben, akinek kevesebb szerepelne a bérlapján egymillió forintnál. Ebből - a családi adókedvezmények nélkül - 733 761 forintot vihetnek haza, ami 75 610 forinttal több a jelenlegi nettó fizetésnél.
Aki állandó bizottsági tag, az az alapbér 1,2-szeresét viszi haza, vagyis 1 324 080 forintot,
aki két testületben, vagy a törvényalkotási bizottságban tag, 1,4-szeresét kapja az alapbérnek, ez márciustól meghaladja a 1,5 millió forintot.
A frakcióvezetők bérénél kétszeres szorzót alkalmaznak, így a fizetésük márciustól 1 979 400 forintról 2 206 800-ra fog emelkedni, aminek a nettója 1,467 millió forint, ez 151 ezerrel haladja meg a jelenlegi szintet.
A helyetteseik pedig 1,87 millióért tölthetik be a posztot.
A parlamentben helyet foglalók közül az országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak a legmagasabb a fizetése, jelenleg még 2 672 190 forint szerepel a bérlapján bruttó juttatásként. Mivel az országgyűlés elnöke a képviselői alapbér 2,7-szeresét kapja, ezért márciustól
Az alelnökök fizetése 1,97 millióról 2,02 millióra emelkedik a kétszeres szorzó alapján, fizetésük - a frakcióvezetőkével megegyezően nettó 1,31 millióról 1,46 millióra nő.
Ám nemcsak a parlamenti képviselők örülhetnek fizetésemelésnek márciustól, de feltehetően a miniszterek és az államtitkárok sem maradnak ki a sorból. Erre utal az is, hogy a kormany.hu-n elérhető javadalmazási dokumentumokban a 2019. március 1-től érvényes jutattáshoz egy időszakot záró dátumot is csatoltak, 2020.február 29.-ét.
Kitömik a miniszteri zsebeket is
Az Országgyűlés korábbi döntése alapján egyébként a miniszterek fizetését már a miniszterelnök határozza meg, így a lap azt feltételezi, hogy esetükben is a tavalyi nemzetgazdasági átlagos bruttó bér változása lesz a mérvadó az új juttatás meghatározásánál. Vagyis a jelenlegi miniszteri bérek 11,4 százalékkal emelkednek, ami ilyen magas összegeknél nominálisan is jelentős pluszt fog eredményezni.
Jelenleg egy miniszter bruttó 1,979 millió forintért végzi a munkáját, ami 11,4 százalékos emelés után 2,204 millió lesz. Nettóban bő 100 ezer forinttal több elkölthető jövedelmet jelent számukra az emelés.
Aki pedig egyszerre miniszter és még a parlamentben is helye van képviselőként, dupla pénzhez jut. Megkapja ugyanis a miniszteri 2,204 millió forintot plusz az 1,103 milliós képviselői alapbért.
Nekik csak emelés, az átlagnak havi nettó bér lenne
Ez összesen havi bruttó 3 308 006 forint, amiből - kedvezmények nélkül számolva - 2 199 824 forintot vihet haza.
Rajtuk kívül még Süli János is egyszerre tölt be miniszteri és képviselői posztot, ám miniszterként ő havi bruttó 5 millió forintos fizetésben részesül, így esetében havonta 6,1 millió lesz márciustól a fizetés.
Mentőöv a legatyásodott miniszterelnöknek
Érdemes kiemelni még Orbán Viktort is, aki miniszterelnökként bruttó 1,5 millió forintra jogosult a képviselői 989 700 forint mellett. Az emelések után havi bruttó 2,77 milliós fizetést kaphat majd. Az emelésre szüksége is lehet, hiszen legutóbbi vagyonnyilatkozata szerint felélte a megtakarításait, miközben még mindig tartozik pármillió forinttal egy banknak.