A pajzsmirigy a pajzsporc előtt, annak két oldalán, a nyakon található. Működését az agy irányítása alatt álló agyalapi mirigy szabályozza. Hatással van többek között a központi idegrendszerre, a keringésre, az anyagcserére és a növekedésre is. A működésében zavart okozhat például egy fertőzés, gyógyszeres kezelés vagy egyéb autoimmun betegségek, amelyek miatt alul- vagy túlműködés léphet fel. Lehetséges, hogy kimerültség okozza pajzsmirigyproblémákat, ez pihenéssel orvosolható, de ha a szerv rendellenes működése miatt jelentkeznek a panaszok, szakorvosi kezelésre is szükség lehet – mondta Pusztai Péter, a Budai Egészségközpont endokrinológus szakorvosa.
A pajzsmirigy túlműködés jellegzetes tünetei a kidülledt szem, a szapora szívdobogásérzés, a duzzadt nyak, a fogyás, az idegesség, az izzadékonyság, az alvászavar, a hajhullás. A betegség gyógyszeres vagy izotópos kezeléssel, szükség esetén műtéttel kezelhető. Alulműködés esetén leggyakoribb panasz a gombócérzés, a nyaki fájdalom, a rekedtség, a testsúly gyarapodása, a székrekedés, a szemöldök külső harmadának elvesztése, a hajhullás és a bőrszárazság. Az alulműködés megfelelő kezeléssel és ellenőrzéssel teljesen tünetmentessé tehető.
„A pajzsmirigy gyulladásos betegsége lehet akut is, ilyenkor fertőzés, sugárterápia vagy gyógyszer okozza a panaszokat. Szubakut pajzsmirigygyulladás hátterében többnyire valamilyen vírusos fertőzés vagy autoimmun betegség áll a háttérben. Ez lehet csendes lefolyású, amely általában nem okoz erőteljes tüneteket. Krónikus pajzsmirigygyulladás oka az általában pajzsmirigy megnagyobbodással járó Hashimoto betegség, illetve a pajzsmirigy csökkent működésével járó Riedel-strúma lehet” – tette hozzá a szakorvos.