Messze alábecsültük mostanáig az olajipar metánkibocsátását - írja egy friss kutatás nyomán a Guardian. Mint kiderült, az emberi tevékenységeknek hála,
A kutatás az amerikai University of Rochester nevű egyetemen készült, és csütörtökön jelent meg a Nature tudományos folyóiratban. A tudósok a természetesen felszabaduló, de fosszilis eredetű metán mértékét mérték meg: ehhez grönlandi gleccserekből nyertek ki 300 éve jégbe fagyva pihenő légköri mintákat. Ezek metántartalmát vizsgálva állapították meg: az iparosodás előtt nagyságrendekkel kevesebb ilyen került a levegőbe, mint eddig hitték. Azt, hogy a vizsgált metán nem biogén eredetű, tehát nem élő szervezetekből származik, a molekulákban kötött szén sajátosságai alapján tudták megmondani. A fosszilis metán elsősorban az olajipar tevékenysége nyomán szabadul fel.
A metán üvegházhatású gáz, ráadásul két évtizedes távlatban a szén-dioxidnál 80-szor erősebben fejti ki az ilyen irányú hatását - idézi az ENSZ korábi megállapítását a Guardian. Az utóbbi 20 évben A globális felmelegedést negyed részben ezzel a gázzal szabadította magára az emberiség. Egy korábbi kutatás azt is megállapította, hogy az Egyesült Államok olaj- és gázipari létesítményei 60 százalékkal több metánt termelnek, mint amennyit bevallanak. Számos más országban pedig még csak nem is folyik ilyen irányú vizsgálódás.