történelem;Genezis-díj;

- Rögös út a Genezisig

Volt csodagyerek, szovjet politikai fogoly és izraeli miniszter, egy sakkpartiban pedig legyőzte Kaszparovot. Páratlan, ellentmondásoktól sem mentes életútja elismeréseként Natan Saranszkijnak ítélték az idei Genezis-díjat, amelyet úgy is neveznek: „a zsidó Nobel”.

Berlin, 1986. február 11. Katonák, rendőrök, civil ruhás ügynökök nyüzsögtek a Glieneckei-hídnál, amely a Havel-folyó fölött összeköti Keletet és Nyugatot: a két német államot, a két világrendet. „A kémek hídjának” is nevezték (Brücke der Spione), mert a hidegháborús ellenségek ott cserélték ki lebukott hírszerzőiket. A szigorú biztonsági intézkedések közepette Nyugat-Berlin felé tartók között volt egy férfi, aki nem kémkedett. Politikai elítélt volt kilenc éven át, mert nyíltan bírálta a szovjet rendszert. Anatolij Boriszovics Scsaranszkij, az egyik legismertebb orosz ellenzéki végleg elhagyta a Szovjetuniót. Moszkvába legközelebb már izraeli miniszterként látogatott vissza, hogy a Bolsoj balettelőadása mellett régi celláját is megnézze.  

Sztalino szülötte

Scsaranszkij a háború után, 1948-ban született Donyeckben – akkoriban Sztalinónak nevezték a kelet-ukrajnai várost. Ötéves, amikor meghal az istenként magasztalt névadó, „a népek bölcs vezére”. Arra eszmélt, hogy a szülei a hivatalos gyász közepette odahaza kicsit sem szomorkodnak emiatt. Sőt! Megkönnyebbültek, hiszen az öreg diktátor éppen a zsidó orvosok monstre kirakatperét készítette elő, az azt kísérő hecckampány pedig nem sok jóval kecsegtette a magukfajta asszimilált zsidókat. Ám az agyvérzés közbeszólt, olvadás következett, a fiú kivételesen békés időszakban nőtt fel.

Magyarországról három évvel később hallott először. „Apám az Amerika Hangja nevű rádiót hallgatta – bármilyen nehezen érthető volt is, hiszen zavarták az adást –, és onnan értesült, hogy a Vörös Hadsereg eltiporta az 1956-os budapesti forradalmat. Apám azt mondta, hogy ez nagyon nagy tragédia, és sírt, de azt is megmondta, hogy erről sem beszélhetünk senkinek”, emlékezett a hideg novemberi napokra. Akkoriban már csodagyereknek tartották, sakkban sorra verte a felnőtteket, 15 évesen lett szülővárosa bajnoka.

Szülei arra tanították, hogy egy zsidónak valamiben kiválónak kell lennie, mert egy jó orvos, matematikus, fizikus vagy sakkozó bizonyos fokú védettséget élvez a rendszer önkényével szemben.

Származásukat nem önszántukból tartották számon, hanem a hatósági előírásra. „Nem hagyták, hogy megfeledkezzünk róla, a szüleink személyi igazolványába az etnikai azonosítóhoz bejegyezték: zsidó. És ez sokféle hátrányos megkülönböztetéssel járt. Nincs mit csodálkozni, a szülők egyik legfőbb vágya az volt, hogy a gyerekeik igazolványában átírathassák a zsidó szót: oroszra, ukránra, örményre, bármire.”  

Vaksakk a magánzárkában

Hruscsov bukása után rosszabbra fordultak a dolgok. Amikor az izraeli hadsereg az 1967-es hatnapos háborúban tönkreverte arab ellenségeit, a Szovjetunióban megint gyanúsak lettek a zsidók. Az újabb ideológiai kampány elvben a cionizmust ostorozta – mint a burzsoá nacionalizmus megnyilvánulását –, de a lapok Izrael-ellenes karikatúrái a náci propagandát idézték. Scsaranszkij ígéretesen haladt matematikusi pályáján, de rosszul viselte ezt a légkört, és 1973-ban úgy döntött, Izraelben akar letelepedni. Nem engedték. Ezernél több sorstársához hason­lóan „otkaznyik” lett – azokat nevezték így, akiktől a hatóságok megtagadták a kivándorlási engedélyt.

Egyre több zaklatásban volt része, ő pedig megelégelte a „kettős gondolkodást”, és tudatosan vállalta az ellenzéki aktivista hálátlan szerepét. Kiállt Szaharov akadémikus mellett, csatlakozott a Moszkvai Helsinki Csoporthoz, nyugati lapoknak nyilatkozva a szabad kivándorlás jogát követelte. Eleinte még barátságosan próbálták jobb belátásra bírni a KGB emberei. Emlékeztették, hogy tudósként kiváltságos az élete a Szovjetunióban, és újabb előnyöket ígértek, ha egy nagy nemzetközi sajtókonferencián hitet tesz a párt mellett, és elítéli Izraelt. Anatolij nemet mondott, és ezzel megpecsételte a sorsát.

Letartóztatták, a külföldi újságírókkal folytatott beszélgetésekből kémkedést, államtitkok kiszolgáltatását és hazaárulást kreáltak a vádiratban. Az ítéletet megfélemlítőnek szánta a bekeményítő Brezsnyev-éra: 13 év szabadságvesztés (1978). A lefortovói börtönben hosszú időt töltött magánzárkában. Hogy ne őrüljön bele az elszigeteltségbe, sakkozott. Persze nem tarthatott táblát és bábukat, fejben játszott, önmaga ellen. A The New York Times riporterének így emlékezett a vaksakkra, miután egy jeruzsálemi szimultánon legyőzte a világbajnok Garri Kaszparovot: „Több ezer partit játszottam, és mindet megnyertem.”

A permi kényszermunkatábor sem törte meg. Többször éhségsztrájkolt, fogvatartásának külföldi visszhangja egyre kínosabb lett a Szovjetuniónak. Gorbacsov hatalomra jutva még meg sem hirdette a peresztrojkát, de már szabadulni akart tőle. Az új főtitkár megállapodott Reagan amerikai elnökkel, hogy egy bonyolult fogolycsereügylet részeként Scsaranszkij elhagyhatja az országot. A kiszabadulásakor 38 éves férfi útja Nyugat-Berlinből Izraelbe vezetett, ahol hősként fogadták, Simon Peresz miniszterelnök várta a repülőtéren. Nevét Anatolijról Natanra változtatta (egyben a vezetéknevét is egyszerűsítette héber változatban: Saranszkij, nemzetközileg használt, angol átírásban Sharansky).  

Natan Saranszkijt 1986. február 11-én Simón Peresz izraeli miniszterelnök és Jichák Sámír külügyminiszter fogadta a tel-avivi Ben Gurin reptéren

Natan, a héja

Kérdés a jereváni rádióhoz: a szovjet zsidók hány százaléka akar kivándorolni Izraelbe? A válasz: 120. Az összes zsidó plusz húsz százalék goj, aki inkább zsidónak vallja magát, hogy leléphessen. – Amit eredetileg viccnek szántak, próféciának bizonyult: a Szovjetunió széthullásakor tömeges exodus indult Izraelbe. Ez a zsidó államban is komoly társadalmi következményekkel járt: a mind népesebb oroszajkú közösség szavazatai választásokat dönthetnek el, kormányokat buktathatnak meg. Legismertebb képviselőjük, Saranszkij jelentős befolyásra tett szert.

Pártot alapított, beválasztották a Knesszetbe, több koalíciós kormányban kapott helyet. Ám keményvonalas izraeli politikusként már nem aratott olyan osztatlan tetszést szerte a világban, mint amikor a kommunista rendszer körme alatt volt tüske. „Héja” lett, ellenezte, hogy a „galambok” engedményeket tegyenek az araboknak. Támogatta a kelet-jeruzsálemi palesztin javak állami kisajátítását. Elutasította ­Ariel Saron miniszterelnök egyoldalú döntését a Gázai övezet feladásáról, tiltakozásul lemondott miniszteri posztjáról, és 2006-ban visszavonult a politizálástól.

Világi, jobboldali és/vagy orosz anyanyelvű szavazók körében töretlenül népszerű. Kerüli az olyan kényes témákat, mint Netanjahu korrupciós ügyei. A Los Angeles Times két éve arról kérdezte, mit gondol Orbán Viktor izraeli látogatásáról a rosszízű Soros-kampány után – erre is kitérő választ adott. Beszélt viszont Putyin orosz elnökről, akivel régebben többször is találkozott. „Azt mondta, mindig is támogatni fogja a zsidók jogát, hogy zsidókként élhessenek, és állja is a szavát. Nagyon szokatlan, hogy egy orosz vezető nem antiszemita. Ugyanakkor az emberi jogok harcosaként semmi jót nem mondhatok róla.”

Saranszkij legutóbb januárban a Jerusalem Postnak nyilatkozva figyelmeztetett, hogy Európában gyorsan romolhat a zsidók helyzete, rövid idő alatt elszabadulhat az antiszemitizmus. Példaként az 1930-as évek elejét említette, amikor a zsidóság természetes és szerves része volt a társadalomnak Franciaországtól Ukrajnáig, alig néhány évvel a holokauszt előtt. „Amilyen könnyen lerombolták és legyilkolták ezeket a közösségeket, megmutatja, mennyire vékony máz a kultúra, az emberség rétege a liberális Európában.”

„Egészen kicsi korunktól arra szoktattak, hogy csak azt szabad gondolni, írni, olvasni, amit a hivatalos politika jóváhagy. Csakhamar én is olyan lettem, mint a legtöbb szovjet blokkban élő, kettős gondolkodású ember, aki tudja, hogy van egy igazság, amiről a családban beszélhetünk, és van egy hivatalos igazság, ami a külvilágnak szól.”Natan Saranszkij a szovjetunióbeli gyerekkorról
A Genezis-díjat azzal a szándékkal alapították 2012-ben, hogy olyanoknak adják, akik kiemelkedő teljesítményükkel inspirálják a zsidóság új generációit. A kitüntetettek között van Jichak Perlman hegedűművész, Michael Douglas színész és Michael Bloomberg, New York volt polgármestere. Natalie Portman amerikai színésznő visszautasította az elismerést, hogy ne kelljen Netanjahu izraeli miniszterelnökkel mutatkoznia (2018). A hasonló kínos helyzeteket elkerülendő, a díjat odaítélő bizottság ezentúl kihagyja a folyamatból a kormányfőt. Nem tett jót a díj presztízsének, hogy a tavalyi nyertest, Robert Kraft amerikai milliárdos üzletembert és filantrópot utcai prostituáltakkal kapták rajta Floridában, miközben Izraelben példaképül állították a jövő nemzedékei elé. A Genezis-díjjal járó egymillió dollárt hagyományosan nonprofit szervezetnek ajánlják fel a jutalmazottak, így tesz Saranszkij is.

Bevándorlás, Soros, liberalizmus, genderelméletek – nem elég ennyi fenyegető veszély, még itt ez a fránya koronavírus is. Bár óvatosnak lenni többnyire kifizetődő, állandó félelemben tartva az ember nem tudja kitenni a határköveket hasznos óvatoskodás és a kártékony pánik közé.