Orbán Viktor sokat idézett személy manapság a szlovén sajtóban. Kedden például a Delo című baloldali lap internetes kiadásának címoldalán a magyar kormányfő nagy képe fogadhatta az olvasókat. Ez nem Orbán kivételes szlovéniai népszerűségére vezethető vissza: inkább elrettentő példaként emlegetik. Szlovéniában a társadalom jelentős része liberálisan gondolkodik. Mindaz, ami Magyarországon történik - a jogállamiság lábbal tiprása, a média és az oktatás központosítása és minden demokráciaellenes intézkedés - nemcsak elképzelhetetlen lenne Szlovéniában, egyenesen visszataszító is a társadalom jelentős része számára.
Persze Szlovéniában is akadnak sokan, akik az „orbáni útban” látják a jövőt. A 2018-as választáson a magyar kormányfő kedvenc szlovén politikusa, Janez Jansa által irányított Szlovén Demokrata Párt (SDS) végzett az élen, ám annyira féltek a magyar kormány növekvő befolyásától, hogy teljesen különböző pártok fogtak össze és alakítottak kormányt Marjan Sarec vezetésével.
A szlovének egyre többször kóstolhatnak bele abba, milyen is a magyar virtus. Egy helyi oknyomozó portál a napokban részletesen megírta, hogyan finanszíroztak Fideszhez közeli „vállalkozók” 2018 augusztusa óta több mint négymillió euróval olyan médiacégeket, amelyek Jansa pártját támogatják. Hatalmas összeg, és joggal tehetjük fel a kérdést: erre van pénz? Tényleg megéri az illiberalizmust külföldre exportálni az uniós támogatások „átirányításával”, miközben a magyar kormánypárt révén jelentős összegeket kapó, a Hír TV-hez hasonlítható Nova 24 televízió Szlovéniában alig gyakorol befolyást a közgondolkodásra?
Jansa most esélyt kapott arra, hogy kormányfő lehessen. Sarec ugyanis rosszul mérte fel a helyzetet, bejelentette lemondását, és előrehozott választás kiírását javasolta, de nem számolt azzal, hogy több párt rosszul járna egy idő előtti voksolással. Így Jansa próbálkozhat egy kormányzó többség kialakításával. Ám ha sikerrel járna is, Szlovénia nem választja a magyar utat. Ott még elég erős az emberek demokráciába vetett hite.