Múlhatatlan szomorúsággal tudatom testvéreimmel együtt, hogy Kirk Douglas 103 éves korában itt hagyott minket, posztolta tegnap éjjel Michael Douglas. Aki szerint édesapja a világ számára egy legenda volt a mozi aranykorából, egy humanista, aki kiállt az igazságért, de neki és két testvérének egyszerűen az apát jelentette, családja többi tagjának pedig a csodálatos férjet, az apóst és nagypapát.
Kirk, hangsúlyozza a fia, generációk számára írt filmtörténelmet, és híres emberbarát volt, aki próbálta megsegíteni a közösséget, és szeretett volna békét hozni bolygónak. Michael Douglas azokkal a szavakkal zárja szomorú bejelentését, amelyeket Kirk Douglas utolsó születésnapján mondott, és amelyek számára örökre igazak maradnak: Apa, annyira szeretlek, és nagyon büszke vagyok, hogy a fiad lehetek.
Kirk Douglas a New York állambeli Amsterdamban született Issur Danielovitch Demsky néven, egy Oroszországból bevándorolt hétgyermekes zsidó család egyedüli fiaként. Nehéz gyermekkora ellenére kiválóan tanult, sportolt, az egyetemen birkózásban és színjátszásban is jeleskedett. New Yorkban az Amerikai Színművészeti Akadémia diákja volt, közben több mint ötven különböző munkahelyen dolgozott, hogy előteremtse a tandíjat.
Az ezerkilencszázharmincas évek végén, amikor színpadi pályafutása elindult, változtatta nevét Kirk Douglasre. Amerika hadba lépése után, 1941-ben bevonult a haditengerészethez, a színpadra csak 1945-ben tért vissza. A következő évben kezdődött filmes pályafutása, melynek során mindvégig sikerült elkerülnie a beskatulyázást, drámai hősöket, romantikus és modern figurákat egyaránt hitelesen személyesített meg, alakításait a természetesség mellett lélektani elmélyültség jellemezte. 1949-ben játszott először Burt Lancaster oldalán, legendás párosuk hét kasszasikert eredményezett (köztük az Újra szól a hatlövetű című westernnel vagy a Hét májusi nap című politikai thrillerrel), az utolsó a sorban a Kemény fickók (1986) volt.
1996. január 28-án súlyos stroke-ot szenvedett, ami csökkentette a beszédkészségét.[11] Az orvosok elmondták a feleségének, hogy ha nincs gyors javulás, ez valószínűleg állandósul. A több hónapig tartó beszéd-nyelvterápiás kezelés után beszédkészsége visszajött, bár azóta is korlátozott szinten tud csak beszélni. Két hónappal később, márciusban azonban át tudta venni a tiszteletbeli Oscar-díjat, és köszönetet tudott mondani a közönségnek.
Első filmszerepét 1946-ban alakította a Martha Ivers külölönös szerelmében, utoljára pedig 2003-ban a Tól nagy család című moziban állt kamerák elé.
A százéves színész nevével egy évtizede díjat alapítottak, amelyet Harrison Ford, John Travolta, Ed Harris, Quentin Tarantino, Robert De Niro és Michael Douglas is megkapott.
Százkettedik születésnapját ünnepelve arról beszélt, hogy nagyon hálás a sorsnak a csodálatos életért, amelyet élhet, ugyanakkor aggódva tekint a jövő felé.
"A világban zűrzavar uralkodik, és a mi feladatunk, hogy rendet tegyünk benne gyermekeink és az unokáink számára. Mindennaposak a lövöldözések, az iskoláktól kezdve a zsinagógákig. Az embereket zaklatják, megölik az utcákon. A világ túlságosan megosztott, és ezt meg kell szüntetnünk" - hangsúlyozta Douglas.
Elmondta, születésnapi kívánságként egy biztonságosabb világot szeretne a jövő nemzedékei számára. "Rengeteg a gyűlölködés manapság, azt kívánom, hogy az emberek bánjanak egymással szeretettel és tisztelettel" - fűzte hozzá.