A Nemzetközi Rákkutatási Hivatal (IARC) legfrissebb, 2018-as adatai szerint világszerte több mint 10 millióan halnak meg évente a rák valamely típusában. Ez a szám pedig a népesség növekedésével és elöregedésével folyamatosan nő:
Bár a betegség kialakulása nem minden esetben kerülhető el, többek között rendszeres önvizsgálattal és szűrővizsgálatokkal a gyakori típusú daganatok legalább egyharmada megelőzhető, illetve a korai stádiumban diagnosztizált betegség nagy eséllyel gyógyítható.
A rosszindulatú daganatok kisebb hányada örökletes, nagyobb részének kialakulása számos életmódbeli és környezeti tényezőre vezethető vissza – mondta Kocsis Judit, a Budai Egészségközpont onkológus szakorvosa. Ezek közül a dohányzás a legkönnyebben megszüntethető ok. Kutatások szerint
például szájüregi, tüdő-, máj-, gyomor-, bél- és petefészekrákot, húgyhólyag- és hasnyálmirigy daganatot, valamint bizonyos típusú leukémiát okozhat.
míg a daganatos megbetegedések okozta halálozások 30-35 százaléka a nem megfelelő étrend miatt történik, ezen belül is 10-14 százalék köthető az elhízáshoz. További ok a mozgásszegény életmód, a túlzásba vitt napozás is. Az ennek következtében kialakuló bőrrák az egyik leggyakoribb daganattípus. Rákot válthatnak ki szexuális úton terjedő betegségek, hepatitis fertőzés és nem tiszta ivóvíz is.
Rákban elsők vagyunk
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyar Facebook-oldalának világnapi posztja szerint legkevesebb 7 millió életet lehetne megmenteni a következő évtizedben. A legtöbbet az alacsony és közepes jövedelmű országokban, ahol a legrosszabbak a daganatos megbetegedések statisztikái – idézték Tedros Adhanom Ghebreyesuát, a szervezet főtitkárát.
A rák hazánkban is jelentős halálok, a szív- és érrendszeri megbetegedéseket követi. A Svéd Egészséggazdaságtani Intézet (IHE) 2018-as statisztikái szerint
százezer lakosra vetítve közel 700-at, és Horvátország után nálunk halnak meg emiatt a legtöbben; százezer lakosra vetítve 340-en, elsősorban tüdő- és vastagbélrákban. A férfiakat 25 százalékkal nagyobb arányban érinti a probléma, mint a nőket.
„A kór ijesztő mértékű növekedési aránya miatt különösen fontos, hogy figyeljünk a tünetekre és az önvizsgálatra, hogy megelőzhessük annak kialakulását, vagy már korai stádiumban megkaphassuk a megfelelő kezelést. Figyelmeztető jelek lehetnek például az anyajegyen, szemölcsön látható változások, véres, szokatlan széklet, vizelet, indokolatlan fogyás, nyelési nehézségek, illetve csomó, duzzanat a mellben, herékben. A ráknak azonban vannak olyan típusai is, amelyeket nem tudunk önvizsgálattal felfedezni, ezért muszáj rendszeresen eljárni szűrésre” – hangsúlyozta a Budai Egészségközpont szakorvosa.
„A szűrővizsgálatoktól sokan azért tartanak, mert félnek, hogy találnak valamit náluk, ezért lehet, hogy már csak súlyos állapotban fordulnak orvoshoz. Pedig időben felfedezett probléma esetén nagyobb az esély a teljes gyógyulásra” – tette hozzá a szakorvos.
10 tipp a rákos megbetegedések esélyének csökkentésére
Figyeljünk az egészséges testsúly fenntartására.
Mozogjunk naponta minimum 30 percet.
Fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben, gyümölcsökben, hüvelyesekben és omega-3 zsírokban gazdag élelmiszereket.
Kerüljük a gyorsételeket és a feldolgozott élelmiszereket, amelyek sok finomított cukrot, zsírt és keményítőt tartalmaznak.
Csökkentsük a vörös- és feldolgozott húsok bevitelét.
Csökkentsük a cukrozott üdítők és az alkoholos italok fogyasztását.
Kerüljük a direkt napsugárzást délelőtt 10 és délután 4 óra között, és védjük magunkat a napégéstől.
Szokjunk le a dohányzásról. Ezzel akár 30 százalékkal is csökkenthetjük a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
Védekezzünk a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.
Járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra. Ha megállapították a daganat kialakulását, ne tegyünk úgy, mintha nem létezne a probléma, kérjük szakember segítségét.