meddőség;

- Meddő

Csak Orbán Viktor közbeavatkozása és mindig megkérdőjelezhetetlen szava kellett hozzá, és a meddőségi gyógyszerek valóban ingyenesek lettek február 1-től. Bár egyszer már sikerült keserű csalódást okozni a gyerekért küzdő családoknak, amikor Novák Katalin ígérete ellenére sem lettek ingyenesek ezek a szerek január 1-től. Pedig sok nő az orvosok egyetértésével emiatt halasztotta a lombik beavatkozást tavalyról az idei év elejére, nem volt számukra kellemes meglepetés a 100-200 ezres számla a patikában. Eddig nagyságrendileg ennyibe kerültek a gyógyszerek, hormoninjekciók egyetlen TB-támogatott "lombik" esetében. De hagyjuk is a múltat, kétségtelenül nagy eredmény, hogy mostantól nem feltétlenül dönti anyagi romlásba a családokat a meddőségi kezelés.

Az viszont nagy kérdés, hogyan lesz a meddőségi kezelések szinte teljes „államosításától” több gyerek, nemzetstratégiai jelentőség ide, miniszterelnöki szó oda. Eddig sem csak és elsősorban a volumenkorlát szabott határt a meddőségi intézetek eredményességének, hanem például – micsoda meglepetés – az orvoshiány; embriológusból például mindössze néhány igazán jó van az országban. 

Ráadásul a meddőség egy sokrétű probléma, számos ok állhat a hátterében. Az intézeteket leggyakrabban éppen az a kritika éri, hogy sokszor futószalag-szerűen végzik az inszeminációkat és lombik-beavatkozásokat, a háttérben húzódó valódi okok feltárása nélkül. Ami kétségtelenül nem egyszerű dolog, ha mindenki ugyanahhoz a 3-4 jónevű andrológushoz, endokrinológushoz vagy immunológushoz áll sorba hónapokig (magánban). Egyáltalán nem látszik, hogy mindezt a jelenlegi intézkedéscsomag megoldja-e. 

A magánintézetek államosításával bizonyára jól járt, vagy legalábbis jól fog járni valaki. De az ma még egyáltalán nem biztos, hogy ezek a meddő párok lesznek.