kesma;

- Kesmaság

Gyorsan túllépett a magyar kormány a törvényszéki ítéleten, ezúttal nem a gyöngyöspatai megoldást választva. Vagyis most nem azt közölte, hogy számára nem szentírás a bírósági ítélet, ellenkezőleg. Igen, most a KESMA-ügyről beszélek, vagyis arról, hogy milyen módon terelt egy alapítvány alá a kormány majd’ ötszáz újságot, médiát, így hozva létre egy tájékoztatási centrumot. Persze hivatalosan nem a kormány terelte egy akolba az orgánumokat, a termékeket pedig sokmindennek lehet nevezni, csak éppen tájékoztató centrumnak nem - sokkal inkább egy központilag vezérelt manipulációról van szó.

A törvényszék a Gazdasági Versenyhivatal eljárását tartotta elfogadhatatlannak, igaz, formai okokra hivatkozva. A kormány ebbe kapaszkodott bele, a GVH pedig vihargyorsan korrigált, csak azt nem tudjuk, hogy mit. Az alaphelyzet ugyanis az volt, hogy miután a KESMA-t a kormány nemzetstratégiai jelentőségűnek minősítette, ezzel kivédte azt is, hogy a versenyhivatal tartalmilag vizsgálhassa a létrejött gólemet, ám az így meghozott határozata sem volt jogilag precíz, ezért döntöttek a bírók – a tartalmi vizsgálatot ugyancsak mellőzve – arról, hogy a KESMA létrejötte szabálytalan. A GVH – nyilván nem mentesen a kormányzati befolyástól – azonnal korrigált, így az illetékesek szerint máris minden a legnagyobb rendben van. Vagyis: változatlan formában és módon működhet tovább a hatalmas portfólió.

A pert különben a Szabad Pécs kezdeményezte és a Társaság a Szabadságjogokért vitte győzelemre, de manapság egy győzelem ennyit ér Magyarországon. A Közép-Európai Sajtó Alapítvány létrejötte minden normális jogérzékkel rendelkező ember számára már az első pillanatban törvénytelennek tűnt, mint ahogy azzal is mindenki tisztában volt, hogy nem önkéntes alapon vonultak a részvevők egy zászló alá; orbáni utasításra tették meg ezt a lépést. Hogy pontosan mi volt a szándéka ezzel a miniszterelnöknek, azt nem tudjuk. Talán az, hogy egy központból lehessen irányítani és ellenőrizni a kormányzati propagandát, amely már a külsőségekre sem ad. Mint a legsűrűbb állampárti időkben, a centrum utasításainak megfelelően időnként teljesen azonos  címlappal jelennek meg a megyei lapok. 

Bizton állíthatjuk: a kormányzati médiabefolyás, valamit a konglomerátum irányítása sérti az alaptörvényt is, bizonyosan nem felel meg az információ-áramlás szabadságának. Ha lenne egy olyan alkotmánybíróságunk, amely valóban őrködne afölött, hogy legalább a Fidesz által eltorzított alkotmány érvényesüljön, már régen megszüntette volna ezt a sajtóalapítványt. 

Ez azonban oktondi okfejtés: Orbán világának pont az a lényege, hogy ne legyenek olyan intézmények, amelyek bármiben korlátozni tudják az ő akaratát. Kétségtelen: a bíróságok – egyelőre – sokszor kilógnak még ebből a rendszerből, de aligha kérdéses, hogy e téren is tesznek majd újabb lépéseket a hatalom emberei. Addig is, ha akad renitens bíróság, a hatalom járja a gyöngyöspatai utat. A KESMA-sok pedig majd megírják, elmondják, hogy milyen jól és helyesen tették.