Kína;Fülöp-szigetek;koronavírus;

- Először szedett áldozatot a koronavírus Kínán kívül - 304-re emelkedett a halálos áldozatok száma

Világszerte több mint 100 ember fertőződött meg, Kínában már 14 ezer beteget regisztráltak.

Újabb életeket követelt a tüdőgyulladást okozó új koronavírus, a járvány gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartományban szombaton 45-en hunytak el. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság vasárnap reggeli legfrissebb összesítése szerint országosan

  • 304 ember halt meg, és

  • 14 380-an megfertőződtek.

A szombat reggeli számok 259 és 11 791 voltak. A kínai állami televízió - helyi idő szerint vasárnap reggel - arról tájékoztatott, hogy Hupej tartományban már 294-re nőtt a koronavírus áldozatainak száma. Hupejben szombaton újabb 1921 fertőzöttet regisztráltak, így számuk 9074-re gyarapodott. A tartományi székhelyen, Vuhanban eddig összesen 224 ember halt meg a vírustól. A tartomány gyakorlatilag karantén alatt áll, területén közlekedési zárlatot rendeltek el. A helyi hatóságok a járvány terjedésének megelőzésére február 13-ig meghosszabbították a kínai holdújévi szünetet.

Eközben a kínai hadsereg közölte: 1400 egészségügyi szakértőt küld a koronavírussal megfertőződött betegeknek újonnan épített vuhani kórházba, hogy segítse ellátásukat - számolt be a helyi állami média.

A kínai központi bank vasárnap bejelentette: 1200 milliárd jüant (csaknem 52600 milliárd forintot) különít el, hogy segítse a koronavírus által megtépázott gazdaságot.

Fülöp-szigetek jelentette az első halottat Kína területén kívülről

A Fülöp-szigeteken elhunyt egy kínai állampolgár a koronavírus miatt. A koronavírus-járvány eddig nem követelt életet Kína területén kívül, bár világszerte több mint száz fertőzést fedeztek fel több mint húsz országban.

Francisco Duque, a Fülöp-szigetek egészségügyi minisztere vasárnap közölte, hogy a 44 éves férfi február 1-jén belehalt a súlyos tüdőgyulladást okozó fertőzésbe. A tárcavezető szerint a férfi és a szintén megbetegedett 38 éves élettársa január 21-én érkezett Hongkongból a Fülöp-szigetekre. Mindketten a járvány gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartomány székhelyének, Vuhannak a lakosai. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint eddig csak a két kínai állampolgárnál mutatták ki a vírust a szigetországban. A manilai vezetés a bejelentést követően kiterjesztette a beutazási korlátozásokat a Kínából, Hongkongból és Makaóból érkező külföldiekre. A megszorítások korábban csak a Hupej tartományból érkezőkre voltak érvényesek. 

Húsz másik országban száznál több fertőzött

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította csütörtökön a járványt. A SARS (súlyos akut légzőszervi szindróma) vírussal azonos családba tartozó új koronavírus (nCoV-2019) influenzához hasonló tüneteket okoz, és súlyos légzőszervi panaszokkal járhat. A vírus Kínán kívül 20 országban jelent meg eddig. Világszerte több mint száz fertőzést fedeztek fel több mint húsz további országban.

Újabb fertőzöttet találtak például Németországban, a koronavírust bizonyítottan hordozók száma így nyolcra emelkedett. Az új fertőzött egy 33 éves müncheni férfi. Ugyancsak szombaton megérkezett a német állampolgárokat és hozzátartozóikat Vuhanból hazaszállító katonai repülőgép. A Luftwaffe gépén 124 ember érkezett Frankfurtba - kettejüknél kimutatták a koronavírust. Az utasok a következő két hetet egy laktanyában töltik, karanténban.

Újabb koronavírusos esetről számolt be India is, írja a Reuters. A déli Keral államban a mostani a második eset, az országban több betegről egyelőre nem tudni. A páciens a kormányzati közlemény szerint előzőleg Kínában járt - akárcsak az első beteg, egy diák. Az ő állapota stabil. Szombaton 324 indiait evakuáltak Kínából.

Három új fertőzöttről számolnak be a japán hatóságok is vasárnap. Mindhárom érintettet Vuhanból menekítették ki előzőleg. 20 betegről tudni az országban.

Vuhanból érkező utasok lázát mérik a tokiói nemzetközi repülőtéren

Ausztrália és Új-Zéland kormánya úgy döntött, hogy - akárcsak a fentebb említett Fülöp-szigetek - hétfőtől beutazási tilalmat rendel el a Kínából repülővel érkező utasokra. A két hétig érvényes tilalom azokra is vonatkozik, akik csak átszállnának Kínában. Kivételt képeznek az adott országok állampolgárai, illetve az ott tartós időre tartózkodási engedéllyel rendelkezők és hozzátartozóik. Ausztráliában eddig tizenketten fertőződtek meg koronavírussal, Új-Zélandról még nem jelentettek megbetegedést.

Hasonló tilalom lépett érvénybe az Egyesült Államokban is, de vasárnap Dél-Korea is bejelentette, hogy kitiltja területéről azokat a külföldieket, akik az elmúlt két hétben jártak a kínai Hupej tartományban. A döntés kedden lép életbe.

Szombaton vietnámi légitársaságok bejelentették, hogy újraindítják járataikat Tajvanra, Hongkongba és Makaóra, miután az ország légügyi hatósága feloldotta az ezekre vonatkozó tiltást. A hanoi kormány azonban egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, a légügyi tiltást is felújították, így vasárnapra végül is már csak Hongkong érhető el repülővel az országból. Vietnám ugyancsak arról döntött, hogy beutazási tilalmat rendel el azokra vonatkozóan, akik az elmúlt két hében Kínában jártak. Az országban eddig 7 koronavírusos esetet regisztráltak.

Az indonéziai külügyminiszter arról tájékoztatott, hogy szerdától leállítják a légi forgalmat a délkelet-ázsiai ország és Kína között. Azok az utazók, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak, nem léphetnek be Indonéziába - tette hozzá a tárcavezető. Indonézia 238 állampolgárát evakuálta Hupej tartományból.

Szaúd-Arábia tíz diákot menekített ki az új koronavírus gócpontjának számító kínai metropoliszból - számolt be a szaúdi állami televízió diplomáciai forrásokra hivatkozva vasárnap.

Kazahsztán 83 állampolgárát evakuálta Vuhanból, többségük ugyancsak diák. A kazah kormány elmondta, hogy az értük küldött repülőgép kirgiz, fehérorosz és örmény állampolgárokat is fedélzetére vett. A kimenekítetteket szintén karantén alá helyezik.

Az emésztőrendszeren keresztül is terjedhetNemcsak cseppfertőzéssel, hanem az emésztőrendszeren keresztül is terjedhet az új koronavírus kínai kutatók szerint. Sok koronavírussal fertőzött páciens csak hasmenésre panaszkodott, és nem mutatott a vírusfertőzéssel járó klasszikus tüneteket, például lázat. A hasmenés annak jele lehet, hogy a vírus széklettel, illetve szájon át került a szervezetbe. A kézmosás hiánya és a rossz higiéniai körülmények egyértelműen megnövelik a fertőzés veszélyét.

A szerkezet nem bírta a rengeteg ránehezedő hó súlyát.