irodalom;Térey-ösztöndíj;

Bartók Imre

- Írószervezetek: mindenki mindenkiért

Huszonegy Térey-ösztöndíjas állt ki csütörtökön közleményben Bartók Imre mellett, miután az Orbán-kormány bosszút állt a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) ösztöndíját politikai okokból elsőként visszautasító Bartók Imrén. Bartók egy műve képviselhette volna Magyarországot a külügyminisztérium által is támogatott Irodalom Éjszakája programon, ám a Külföldi Magyar Intézetek és Évadok Főosztálya visszavonta ezt a döntést, indokként felhozva, hogy a szerző visszautasította a Térey-ösztöndíjat.

„Nem tartjuk elfogadhatónak, ha egy magyar írót személyes döntése miatt hátrányos megkülönböztetés ér, ezért kérjük, mégis szerepeltesse a Külgazdasági és Külügyminisztérium az Irodalom Éjszakája eredeti koncepciójának megfelelően Bartók Imre szövegeit a programban” – írták most a Térey ösztöníjasok a nyilatkozatukban, amelyben kiálltak a díjat visszautasítók – –, illetve az azt elfogadók mellett is. (Bartók Imre példáját Csehy Zoltán, Keresztesi József, Szőcs Petra és Zoltán Gábor követte.)

„Nem tartjuk elfogadhatónak, ha egy magyar írót személyes döntése miatt hátrányos megkülönböztetés ér, ezért visszautasítjuk a Térey János-ösztöndíjasokat ért méltatlan támadásokat és nyilvános megbélyegzésüket, hiszen az ösztöndíjat a szakma szervezeteinek széles körű részvételével ítélték meg” – olvasható a Literán közzétett dokumentumban, amelyet viszont további húsz Térey-ösztöndíjas nem írt alá.

A Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) a Szépírók Társasága és a Bázis – Magyar Irodalmi és Művészeti Egyesület Szlovákiában is nyilatkozatot adott ki. A FISZ a Térey-ösztöndíj és az ösztöndíjasok mellett állt ki. A Szépírók Társasága a FISZ nyilatkozatával egyetértve hangsúlyozta: kiállnak a díjakat elfogadó és a díjról lemondó szerzők mellett is. A Bázis az ösztöndíjat visszautasító Bartók Imrét ért retorzió ellen emelte fel hangját.

„Az a szép, fényes nap”: a finomkodást elkerülő, erős kontúrokból építkező előadást rendezett Bagó Bertalan Székesfehérváron.