Tavaly júniusban három vietnámi mohabéka érkezett a debreceni állatkertbe, bő fél év elteltével a gondozók három petét fedeztek fel viváriumukban. Közülük egy termékenynek bizonyult, és immár ebihalként fejlődik a kulisszák mögött. A körömnyi állat szépen cseperedik, és remélhetőleg néhány hónap múlva végtagokat is növeszt, majd végül csatlakozik társaihoz a pálmaházban – mondta el az intézmény vezetője. Nagy Gergely Sándor hozzátette, a vietnámi mohabékák emberi gondozásban igen nehezen szaporíthatók, Magyarországon nem volt még rá példa.
Álcázza magát
A vietnámi mohabéka (Theloderma corticale) a Vietnám és Laosz északi, illetve Kína velük szomszédos részén fekvő esőerdőkben őshonos. Félvízi fajként barlangokban és sziklahasadékokban él. Bőre – mintázatának és apró kitüremkedéseinek köszönhetően – mohos kőfelületre emlékeztet, így az állat könnyedén beleolvad környezetébe.
Mivel vadon élő populációi fogyatkozóban vannak az élőhelypusztulás és az illegális befogások miatt, a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajokat tartalmazó Vörös Listáján – közölte Nagy Gergely Sándor.