Kína;megbetegedések;koronavírus;

Li Ko-csiang kormányfő Vuhanba utazott és személyesen irányítja a vírus elleni küzdelmet

- Erősen kételkednek Peking számaiban: egyetemi dékán szerint már 44 ezer embert betegíthetett meg a koronavírus

Mind többen kérdőjelezik meg, hogy Kína a valós számokat közli-e a koronavírusos megbetegedések kapcsán.

Hétfőn azt közölték, az országban 2700-an kapták el a vírust és 81-en vesztették életüket. További 12 országból jeleztek megbetegedéseket. Ugyanakkor hétvégén a Twitteren egy feltételezhetően vuhani kórházban dolgozó orvos azt állította, valójában már 90 ezren fertőződtek meg. Az azonban nem derült ki, honnan vette az információit és hiteles-e a felvétel. A Hongkongi Egyetem orvosi karának dékánja, Gabriel Leung szintén megkérdőjelezi a kínai számokat. Sajtóértekezletén egy matematikai modellre hivatkozva – és figyelembe véve azt, hogy Vuhan 11 milliós város – úgy vélte, már 44 ezren betegedhettek meg.

Az orvos abból indul ki, hogy a fertőzöttek száma hatnaponta megduplázódik. Vuhan mellett a nagyvárosok vannak a legnagyobb veszélyben, mint Csungking, Peking, Sanghaj, Kanton vagy Sencsen. A megbetegedések száma áprilisban vagy májusban érheti el csúcspontját – állította a dékán. Csu Hszian-vang vuhani polgármester úgy vélte, a Holdújév miatt ötmillióan hagyhatták el Vuhant, a legtöbben a régióban tartózkodnak ugyan, ám sokan külföldre mehettek. Hogy mekkora a baj, jelzi: Li Ko-csiang kormányfő Vuhanba utazott és személyesen irányítja a vírus elleni küzdelmet. Közölte, a napokban 2000 orvost és nővért küldenek a városba.

A koronavírus elterjedése drámai hatást gyakorol a helyi gazdaságra, az esés miatt fel kellett függeszteni a kereskedést a sanghaji és a sencseni tőzsdén. Eddig hat százalékkal esett a szója világpiaci ára. A GDP emelkedése egy százalékkal mérséklődhet. Esett a tengerentúli és a magyar tőzsde is.

Újabb bizonytalansági tényező jelent meg a Donald Trump sorsáról döntő kongresszusi eljárásban: egy még ki sem adott könyv.