Trócsányi László;lelépési pénz;

Trócsányi László, korábbi igazságügyi miniszter, jelenlegi EP-képviselő

- Bruttó 13 millió forinttal búcsúztatták a Brüsszelbe átigazoló Trócsányit

A volt igazságügyi miniszter jogosulatlanul is kapott szabadságmegváltást, ezt az összeget azonban állítása szerint visszafizette.

 Összesen bruttó 13 millió forintnyi lelépési pénzzel távozott Trócsányi László (64) Brüsszelbe az igazságügyi tárca éléről még a nyár folyamán – szúrta ki a Blikk. Ebből 10,4 millió forintot végkielégítés, 2,6 millió forintot pedig szabadságmegváltás címen kapott.

A nagyobb, tízmilliós összeg a távozó minisztereknek a jogszabály szerint járó hathavi illetmény összege, függetlenül attól, hogy az érintett maga mondott le vagy felmentették. Ez akkor is jár, ha európai parlamenti képviselőként folytatja a munkáját, Trócsányi pedig maga mondott le, mert bekerült az Európai Parlamentbe, és eredetileg ő lett volna a magyar európai biztos, ha nem kaszálták volna el az EP-szakbizottsága összeférhetetlenség miatt. 

Több kérdést felvet azonban Trócsányi több mint két és fél milliós szabadságmegváltása, mert az egyéves szabadságán túli szabadnap után kapott pénzt, ami a polgármesterekkel ellentétben az állami vezetőknél elméletileg nem lehetséges, és korábban ezt nyilatkozta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is. A lap számításai szerint ugyanis másfél évnek megfelelő szabadságát fizették ki a politikusnak.

Keresték az Igazságügyi Minisztériumot, hogy a volt miniszter szabadságmegváltása nem megy-e szembe a kormányzati kommunikációval, illetve milyen okból kaphatott ekkora szabadságmegváltást, ám későbbre ígértek választ. Trócsányi viszont közlékenyebbnek viszonyult: a kérdésre, hogy jogosnak és szabályosnak tartja-e a kiszámolt és megkapott szabadságmegváltást, ő így válaszolt:

Igazságügyi miniszteri szolgálati viszonyom megszűnésének dátuma 2019. június 30. volt. Ezt követően került sor a törvény szerint járó végkielégítés és szabadságmegváltás kifizetésére. A magam részéről jóhiszeműen jártam el. Értesültem, hogy a politikai vezetőket érintően a szabadságmegváltást illetően eltérőek a jogértelmezések. Miután kikristályosodott a közigazgatási jogértelmezés, intézkedtem a 2018 év utáni szabadságmegváltásnak az Államkincstár javára történő visszafizetése iránt.

Trócsányi esete nem teljesen egyedi, mivel az újság az elmúlt hetekben is talált olyan felmentett államtitkárt, akinek négyhavi szabadságot váltottak meg, és így kapott 4,5 millió forintot. Akkor a Miniszterelnöki Kabinetiroda azzal magyarázta, hogy a 2019 előtt felhalmozott szabadságokat fizették ki, mivel a 2019. január elsején hatályba lépő kormányzati igazgatásról szóló törvény megszüntette az évek óta felhalmozódott szabadságmegváltást.

Rudits Tibor a sürgősségi betegellátásra hivatkozva használhatta a megkülönböztető jelzéseket - de jogosultság nélkül. Az ügy a BRFK figyelmét is felkeltette.