Heves eljárási vitával indult a Donald Trump elnökségéről dönteni hivatott szenátusi folyamat. 1999-ben, amikor a Monica Lewinsky fehér házi gyakornokkal folytatott viszonyáról hazudó Bill Clintonról volt szó, a szenátorok 100:0 arányban fogadták el, hogy milyen procedúrát kövessenek. Most, amikor mindkét fél szerint maga az amerikai demokrácia forog veszélyben, erre esély sem mutatkozott. A szavazás előtt az volt az általános várakozás, hogy az 53 republikánus szenátor közül egyelőre senki sem fordul szembe pártjával és a Fehér Házzal. Ezzel, mint a jó krimikben, sikerülhet elhúzni és fenntartani a feszültséget. Az igazság pillanata várhatóan majd csak a jövő hét elején jön el.
A republikánus többségi vezető, Mitch McConnell által hétfőn este nyilvánosságra hozott szabályok az eljárás minél gyorsabb és az elnök számára minél simább lezárására irányulnak. A képviselőház és a fehér házi jogászok álláspontjára 24-24 óra áll majd rendelkezésre, ám mindkettőt 2-2 nap alatt kell igénybe venni. Az eljárást vezető John Roberts délelőttönként még a legfelső bíróság elnöki feladatait is ellátja, ezért a szenátus csak délután 1-kor kezdheti a munkát. Így sok mindenről éjfél után lesz szó, amikor a potenciális tévénézők zöme már alszik. A szenátorok később sem "szerepelhetnek", mert a váddal és a védelemmel kapcsolatos írásbeli kérdéseiket a levezető elnök olvassa fel. Ha a szenátorok mégis meg akarnának szólalni, az ülés automatikusan zárttá válik és kikapcsolják a tévékamerákat. A kérdésekre és válaszokra összesen 16 órát szánnak, amit újabb vád-és védőbeszédek követnek. Csak mindezek után szavaznak majd arról, hogy meghallgassanak-e tanúkat és beengedjenek-e bizonyítékokat. Az esetleges tanúkat azonban először akkor is zárt körben hallgatnák meg, kizárva az egyenes adásba kerülő meglepetéseket. Most még az sem világos, hogy a szenátorok figyelembe vehetik-e képviselőházi eljárás során előkerült bizonyítékokat.
A szenátus kisebbségi frakcióvezetője, Chuck Schumer szerint a javasolt szabályrendszer bizarr, a tények elleplezését szolgálja, sőt, "országos gyalázat", ezért egy sor módosítást fog javasolni. Ezek azonban, legalábbis egyelőre, kudarcra vannak ítélve. Az ellenzéknek később is négy republikánus kiszavazóra lenne szüksége a tanúmeghallgatásokhoz. Az elemzők összesen öt olyan ingadozót látnak, akikről egyáltalán elképzelhető, hogy adott esetben az alaposabb tárgyalási verzió mellé állnának. A Fehér Ház erre az esetre vészforgatókönyvvel készül. Elsősorban John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó és Mick Mulvaney, az elnök megbízott kabinetvezetője beidézését akarják megakadályozni. A kiszivárgott hírek szerint a végrehajtó hatalom privilégumaira fognak hivatkozni, s ha ez se lenne elég, készek beperelni Boltont (Mulvaney feltehetően azt teszi, amit mondanak neki).
A svájci Davosban tartózkodó Donald Trump a riporterek bekiabált kérdésére kurtán ismét csalásnak nevezte az impeachmentet.