kártérítés;Gyöngyöspata;Gyöngyöspata-per;

- Végrehajtás lehet a kártérítési ügyekből Gyöngyöspatán

Hétfőn még egyetlen gyöngyöspatai roma sem indított végrehajtási eljárást a szegregáció miatt neki megítélt kártérítésért, de ez változhat.

Hatvan gyöngyöspatai érintettből negyvennégyen nyilatkoztak az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány felé írásban hétfő délutánig arról, hogy pénzben vagy természetben, esetleg valamilyen arányban mindkettőben kérik a szegregáció miatt nekik jogerősen megítélt kártérítést. A dokumentumban arra is kitértek, hogy részt akarnak-e venni azon az egyeztetésben, amelyet a tankerület és az önkormányzat kezdeményezett a kártérítés természetbeni kifizetéséről - tudtuk meg Farkas Lillától, az alapítvány jogi képviselőjétől. Hozzátette: pertechnikai okokból nem árulhatja el e nyilatkozatok tartalmát.

Farkas Lilla elmondta: hétfőn kapták meg azt a felülvizsgálati kérelmet, amelyet a kártérítés kifizetését ellenezve a Kúriához intéztek az alperesek – felperesként ebbe jogukban van betekinteni –, s ennek elolvasása után reagálnak majd az abban foglaltakra.

Azt egyelőre nem tudni, hogy az a tizenhat érintett, aki nem adott le nyilatkozatot az alapítványnak, vajon egyedileg indítja-e el a végrehajtási eljárást az iskolát fenntartó tankerületnél. Csemer Géza, a Gyöngyöspatai Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke lapunknak ezzel kapcsolatban azt mondta: ő maga nem tud arról, hogy hétfőn bárki beadta volna ezt az indítványt, de ez nem jelenti azt, hogy esetleg később ez ne történne meg.

Időközben Polgár András a romák felzárkóztatását segítő Polgár Alapítvány egyik alapítója nyíltról zárttá tette azt a felhívását, amelyben közölte: addig, amíg törvénysértő módon megakadályozható egy jogerős bírósági ítélet végrehajtása, felajánl ötmillió forintot egy, a gyöngyöspatai kártérítések előfinanszírozására létrehozandó pénzalap elindításához, s napokon belül jelzi, mely bankszámlaszámon gyűjtik az adóforintokat, „Szégyelljék magukat!” jeligére. Polgár András a Népszavának azt mondta: olyan mocskolódó, durva és rasszista megjegyzésekkel árasztották el, amelyeknek nem akart teret adni. Hozzátette: ő az ügyet szeretné segíteni, illetve azokat, akik igazságtalanul és védtelenül kénytelenek elszenvedni, amint a különféle hatalmasságok a közvéleményre hivatkozva visszaélnek a jogaikkal. - Uszításra nem uszítással kell válaszolni, hanem segítő kezet kell nyújtani – fogalmazott.

Azt elvi kérdésnek tartja, hogy ilyen helyzetben ne a civilek fizessék ki az állam helyett a kártérítést, ezért az első felhívását módosította, miután az érintettekkel és az ügyben jártas szakemberekkel konzultált. Belátta: nem azzal tesznek a legjobbat a jogaiktól és jogos jussuktól megfosztottaknak, ha a fizetésre kötelezettek helyett kártalanítják őket, hanem azzal, ha segítenek nekik a pénzükhöz jutni. Szavai szerint a gyűjtésből származó pénz felajánlható lesz például a ma is mélyszegénységben élő, tanulási jogaikban korlátozott gyerekek ösztöndíjprogramjára.

Csemer Géza, a roma önkormányzat elnöke lapunknak elmondta: már meg is kereste őt a Polgár Alapítvány egyik munkatársa, hogy kezdjék meg az egyeztetést arról, mire lenne leginkább szükségük, köztük is elsősorban a gyerekeknek. Felmerült, hogy a helyi tanoda – ahová több, mint negyven hátrányos helyzetű gyöngyöspatai diák jár, hogy a tanulásban segítsék – meglehetősen méltatlan körülmények között működik, nincs például mosdó és vezetékes víz sem, így a támogatásból sikerülhet akár egy saját, korszerűbb épületet venniük a mostani bérelt ház helyett.

Hálót adnak, nem halatPolgár András korábban a bank- és a biztosítási szektorban dolgozott, majd saját brókercéget alapított. Érdekeltségei között ingatlanos és logisztikai cég is volt, a Forbes 4 milliárd forintra becsültea vagyonát. A 2007-ben létrejött Polgár Alapítvány az Esélyekért a hátrányos helyzetű, kiemelten a cigány közösségeket és azok tagjait segíti. Egyik legsikeresebb kezdeményezésük – amelyről a Népszava is írt néhány hónapja – a Kiútprogram, amelyben mélyszegénységben élő, munkával nem rendelkező roma férfiakat és asszonyokat tanítanak meg uborkát termelni, illetve segítenek az áru értékesítésében is. Saját szempontrendszer alapján választják ki az ügyfeleket, támogatják őket abban, hogy őstermelők lehessenek, s hozzásegíti őket mikrohitel felvételéhez: a romák ebből vásárolják meg az eszközöket, a locsolórendszert, a permetezőt. Az őstermelőként dolgozó családoknak tisztes jövedelmet jelent a mezőgazdasági munka, s vannak, akik már önálló vállalkozókká váltak, s ennek révén a társaiknak is újabb munkalehetőségeket biztosítanak. A szabolcsi térségben jelenleg több, mint hatvan család termel ilyen módon uborkát, ami átlagosan félmillió forintos bevételt jelentett nekik. Az alapítvány nem kap állami támogatást, magánszemélyek és intézmények adományaiból fedezi működési költségeit. D. J.
Hatvan gyereknek jár a pénzKorábban egyébként mindenütt hatvankét érintettről beszéltek – s valóban ennyi érintett nevében indították el annak idején a kártérítési pert –, de a Debreceni Ítélőtábla végül kettejük esetében nem ítélt meg kártérítést.

A BKV menedzsmentje gyakorlatilag beismerte az igazgatótanács rendkívüli ülésén, hogy az oroszoktól vett szerelvények többsége valójában új – értesült lapunk.