A Greenpeace Magyarország Egyesület örömmel fogadta, hogy a kormány úgy nyilatkozott, foglalkozni kíván a környezetvédelem és a klímaválság kérdéseivel. A környezetvédő szervezet azért fordult nyílt levelében a miniszterelnökhöz, hogy a szavakat tettek, konkrét intézkedések is kövessék.
A Greenpeace szerint a tiszta energia támogatásával, az élővilágot megóvó intézkedések bevezetésével, a szennyező iparágak kivezetésével és a környezetvédelmi intézményrendszer helyreállításával valóban egy új korszak kezdődhetne hazánkban.
„A magyar kormány napokban tett nyilatkozataiból úgy tűnik: a kormány végre felhagyna azzal a gyakorlattal, hogy a lakossággal fizetteti meg a klímaváltozást. Itthon 2007 óta kérjük a mindenkori kormányt érdelmi klímavédelmi intézkedések bevezetésére. Most azt várjuk a magyar miniszterelnöktől, ténylegesen álljon a klímavédelmi munka élére, és a szavakat tettek is kövessék. Egészségünk, biztonságunk és jövőnk a tét.” – nyilatkozta Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelőse.
A szervezet mihamarabbi konkrét intézkedéseket vár a kormánytól a szélenergia alkalmazása, az épületek energiahatékonyságának növelése, a szennyező járművek fokozatos kivezetése, az ökológiai mezőgazdálkodásból származó élelmiszerek áfacsökkentése és a Mátrai Szénerőmű 2025-tel történő bezárása ügyében. A környezetvédő szervezet közvélemény-kutatásából, amelyet a levélhez mellékelt, látszik, hogy a magyarok többsége támogatja ezeket a klímavédelmi intézkedéseket.
A Greenpeace azt várja, hogy a kormány, az ígéretéhez híven ne terhelje aránytalanul az állampolgárokat a tiszta energiára, tiszta közlekedésre, valamint az élővilágnak védelmet biztosító rendszerekre való átállás költségeivel. A környezetvédő szervezet évek óta követeli a környezetvédelmi adóknak és a környezeti felelősségvállalás elvének, ezen belül is a szennyező fizet elvének bevezetését és következetes alkalmazását – ezekkel biztosítható lenne az igazságos átállás az élővilágot és az éghajlatot megóvó rendszerekre.
A Greenpeace szerint a kormány klíma- és környezetvédelmi céljait hitelessé tenné, a célok megvalósítását pedig nagymértékben szolgálná továbbá, ha a kormány a 2010-ben bezárt Környezet- és Vízügyi Minisztérium pótlására önálló Környezet- és Természetvédelmi Minisztériumot állítana föl, valamint helyreállítaná a természet- és környezetvédelmi hatósági rendszer önállóságát.