Sok olyan ház van Budapesten, amelyik ma már nem nagyon emlékeztet az eredeti valójára, de alighanem az itt látható épület esetében a legdrámaibb a változás. Nehéz is elhinni, hogy a régi Fortepan-képen látható hatalmas bérház ugyanaz, mint a Fehér Házként tisztelt irodaépület. Pedig csupán radikális átfazonírozáson esett át.
Az eredeti, három belső udvaros, mozgalmas homlokzatú luxusbérház egyike volt azon Palatinus házaknak, amelyeknek telkét a Margitszigetért kapta cserébe 1908-ban József főherceg. 1914-re épült meg, roppant drága bérű lakásokat kínált, míg végül csillagos házzá nyilvánították, majd 1945 elején kiégett. 1949-ben – jegyezzük meg: ugyanakkor, amikor hivatalosan is eltörölték a margitszigeti belépőt – négy fiatal, baloldali és elhivatottan modernista építész tervezte meg benne a Belügyminisztérium új otthonát.
Észak és dél felől áttörték a főfalakat, és megnyitották a korábbi szűk udvarokat, keleten és nyugaton egybeépítették és lesimították a homlokzatot, az első szinten lábakra állított, nagy előadótermet alakítottak ki, fölötte hatszáz munkaszobát, a pinceszinten garázst, emellett szociális helyiségeket és telefonközpontot. 1950-ben az ÁVH vette birtokba az épületet, amely 1957-től a Belügyminisztériumé lett, 1962-től pedig a pártközponté.
Az állampárt utódszervezete 1990-ben hagyta el a Fehér Házat, hogy aztán még a nyáron visszatérjen, afféle szerény albérlőként. A szabadon választott Országgyűlés saját irodaházának jelölte ki ugyanis a fehér mészkőlapokkal burkolt monstrumot, és a frakciók egyrészt erősorrendben, másrészt utálkozási sorrendben fel is osztották egymás között az – egyébként felettébb lepukkant - irodákat. Az első szinten Grósz Károly korábbi teremsorába Kónya Imre MDF-es frakcióvezető költözött be, pártja a 2. és a 3. emeletet foglalta el, utóbbira beengedve a kisgazdákat. A negyedikre került a kormánypárti KDNP az ellenzéki Fidesszel és MSZP-vel, az ötödiken voltak a bizottsági irodák, a 6. és 7. szint pedig a második legerősebb párté, az SZDSZ-é lett.
A Fehér Házat azóta többször felfrissítették, kőburkolatát a 90-es évek közepén lecserélték. 2004 óta újra látható az előcsarnokban a rendszerváltás hevében letakart Bernáth Aurél-secco, a Munkásállam. A kérdés csak az, mi lesz az épület sorsa most, hogy a Kossuth téren elkészült az új képviselői irodaház.