Az utóbbi időben mintha a városi és kerületi közösségi terek felértékelődtek volna. Mindenki keresi, hogy hol lehet együtt lenni, közös élményt gyűjteni. A főváros XI. kerületében lévő B32 Galéria és Kultúrtér szép példája ennek az egyre markánsabban megrajzolódó trendnek. A Hadik kávézó melletti kulturális központ korábban elsősorban galériaként működött, mára viszont valódi összművészeti térré vált. Nagyon jó helyen van, a Gárdonyi téren, de ha balra, vagy jobbra indulunk, akkor a Bartók Béla útra jutunk, amely már évek óta kulturális fejlesztések helyszíne.
Tehát a közeg eleve nyitott a kultúrára és mivel Budán kevesebb a színház vagy a múzeum, mint Pesten, egy színházi vagy kiállítótéri funkcióra alkalmas intézmény kulcspozícióba kerülhet. Ez történt az elmúlt évek alatt a B 32-vel. Fokozatosan vették észre, fedezték fel művészek, kulturális menedzserek. Így ma már tényleg nem egyszerű galéria, hanem sokkal több ennél. Ráadásul kellemes a hangulata, túlmutat a kultúrházi miliőn, inkább találkozási pont, olyan hely, ahol szívesen tölthet időt több fiatalabb, idősebb, a kerületben élő, vagy olyan, aki mondjuk Pestről átjön Budára egy jó kiállítás vagy színházi előadás miatt. A B32 gyerekprogramban is erős, csakúgy mint az irodalmi, képzőművészeti vagy a színházi repertoárt illetően. Sőt, abból a szempontból az utóbbi időben hiánypótlóvá is lett, hogy rendszeresen befogad független színházi előadásokat is. Olyanokat, amelyek egyedi kínálatot jelentenek. Rendszeresen játszik itt Hajdu Szabolcs társulata, a Látókép Ensemble.
Ők mára saját közönséggel büszkélkedhetnek, ráadásul a színházterem, mivel mobil színpaddal és nézőtérrel berendezhető, intimebb játéktér felépítésére is alkalmas. Ebben a hónapban a Kálmán-nap és az Egy százalék indián című produkciók szerepelnek a műsorban. Mindkettő a független színházi paletta meghatározó alkotásai közül való.
Nemrég mutatták be Gergye Krisztián rendezésében a Mit tennél, ha ma meghalnék? című darabot, amely egy családi történet, benne egy hiperaktív gyerekkel és egy anyával, aki társ nélkül próbálja felnevelni kamasz fiát. Erőteljes rendezői és színészi jelenlét jellemzi a produkciót. Ugyancsak figyelemre méltó a kortárs drámaíró Szabó Borbála Rebeka című műve, amely egy szerelmi négyszög története, három szereplővel, két színésszel, Kurta Nikével és Egger Gézával.
A januári programban egy új kiállítás is szerepel, mégpedig az Újbudán működő Hetedik Műterem Stúdió építészeti tárlata. Az építészeti stúdióhoz kötődik a Móricz Zsigmond körtéri megújult Gomba, a Kálvin téri REFORM500 installációja, a Lipcsei Könyvvásár magyar pavilonja is. A nemsokára nyíló tárlaton a stúdió mellett a kerület más építészirodáinak ikonikus terveit és fotóit is kiállítják.
De a B32-ben, mert ugye felfoghatjuk egy modern kultúrháznak is, továbbra is lesznek zenei programok, koncertek, különböző beszélgetések társadalmi és pszichológiai tematikákat érintve. Érdemes betérni a B32-be, és érdemes visszatérővé is válni. Barátokkal, vagy akár egyedül néhány órára elidőzni ebben a sokszínű budai kulturális közösségi térben.