Irán;Boeing;Ukrajna;nemzetközi légijáratok;

Az ukrán Boeing fedélzetén 176 emberrel zuhant le a Khomeini Imám repülőtér közelében, senki sem élte túl a katasztrófát

- Irán nem adja ki a lezuhant Boeing fekete dobozát

A teheráni légügyi hatóság visszatartja a konténert – közben a nagy nemzetközi társaságok sorra fújják le iráni járataikat.

Nem adja ki Teherán a szerdán hajnalban lezuhant ukrán Boeing fekete dobozát a repülőgépgyártó vállalatnak - írja a Reuters, a félhivatalosnak tekinthető iráni Mehr hírügynökség cikkét idézve. 

Mondvacsinált érvek, ellentmondásos nyilatkozatok

Ali Abedzadeh, az iráni polgári légügyi hatóság vezetője arra hivatkozva tartja vissza a dobozt, hogy szerinte nem egyértelmű, melyik országnak kellene elküldeni a repülési adatokat tartalmazó konténert, hol elemzik majd a doboz tartalmát. 

A CNN hozzáteszi, hogy

Abedzadeh ezzel az ukrajnai légitársaság, az UIA kifejezett kérését tagadta meg – és azt is jelezte, hogy sem a repülőgépgyártó, sem az Egyesült Államok nem kaphatja meg a dobozt.

A hatóság igazgatója szerint ukrán igazságügyi szakértők ugyan részt vehetnek a katasztrófa körülményeinek kivizsgálásában, de csak a történtek helyszínén, Iránban. Abedzadeh szerint még korai lenne bármit is mondani arról, mi okozta a 176 halálos áldozattal járó repülőgép-katasztrófát. Eközben a teheráni ukrán nagykövetség nem hivatalosnak minősítette azon korábbi nyilatkozatát, hogy kizárható a terrortámadás lehetősége, és műszaki hiba vezetett a tragédiához. Újabb közleményük szerint az incidens még tisztázása vár.

Irán felett kiürül az ég

A 24.hu szerint eközben a nagy nemzetközi légitársaságok egymás után függesztik fel helyi járataikat: az Air France francia, a Lufthansa német, az Aeroflot orosz és az egyesült arab emírségekbeli Emirates légitársaság lefújta szerdán a közel-keleti térséget érintő járatait azután, hogy Irán rakétacsapásokat mért az Irakban állomásozó amerikai erőkre.

Az Air France közleményében azt írta, hogy a légitársaság a francia és a regionális hatóságok döntése nyomán módosította járatai repülési terveit.

A Lufthansa szóvivője jelezte, hogy a társaság törli a Frankfurt és Teherán között naponta közlekedő járatát. Hozzátette, hogy a szombaton az iraki Erbílbe tervezett járatot is törölték.

Az Oroszországi Szövetségi Légiközlekedési Ügynökség (Roszaviacija) arról számolt be, hogy az orosz légi szállítók elkerülik az iraki, az iráni, a Perzsa(Arab)-öböl és az Ománi-öböl térségét. A nemzetközi polgári repülést fenyegető jelenlegi biztonsági kockázatok fényében a szövetségi ügynökség további értesítésig azt tanácsolja, hogy az orosz légitársaságok ne használják a térség légterét.

Az egyesült arab emírségekbeli Emirates légitársaság közölte, hogy törölte bagdadi járatait, figyeli helyzet alakulását, szoros együttműködésben a térségbeli országok hatóságaival.

Az amerikai szövetségi légügyi hatóság (FAA) az iráni rakétatámadás miatt már korábban megtiltotta az amerikai légi járatok közlekedését az iraki és az iráni légtérben, valamint a Perzsa(Arab)-öböl és az Ománi-öböl térségében. 

Irán rakétákkal támadta meg az amerikai katonák állomáshelyeit Irakban, de a csapásoknak egyetlen áldozata sincsen. Az akció ezért – paradox módon – éppen, hogy csökkentheti a közel-keleti feszültséget.