elemzés;MNB;klímaváltozás;hitelezés;energiahatékonyság;

- Beszállt a jegybank a klímaharcba

A jegybank Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programot hirdetett meg a hitelintézetek számára.

A kamatkedvezménnyel kínált jelzáloghitelek után igénybe vehető engedmény energiahatékonyságot javító lakáscélra - vásárlásra, építésre vagy felújításra - nyújtható 2020. január 1. és 2023. december 31. között. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közölte, hogy a kedvezőbb tőkekövetelmény igénybevételére nyitva álló 4 éves időszak lezárultával, a tapasztalatokat értékelve dönt a program folytatásáról. Ösztönözni kívánják az úgynevezett zöld jelzáloglevelek hazai megjelenését is.

Közismert, hogy a bankok, amikor hiteleznek, alig veszik figyelembe a finanszírozott épületek energetikai tulajdonságait. Ugyanakkor az energiahatékony (zöld) ingatlanok átlagos rezsiköltsége alacsonyabb, emiatt a hitelt felvevő fogyasztónál több marad a havi törlesztésre, s a kedvezőbb energiahatékonyság pedig az adott ingatlan értékállóságát is javíthatja - hívta fel a figyelmet az MNB. A zöld lakáscélú hitelek emiatt átlagosan alacsonyabb kockázatúak lehetnek, amit érvényesíteni lehet a hitelek árazásában és az ezekhez kapcsolódó banki tőkekövetelménynél is. (Az épületek felelősek az ország energiafelhasználásának 40 százalékáért. Az ingatlanok jelentős részének műszaki, hőtechnikai állapota viszont ugyanakkor elavult.)   

A klímaváltozás vihara más tekintetben is elérte a MNB-t. Az idei Növekedési jelentésük jelentős részében a globális felmelegedés, valamint a klímaváltozás gazdasági következményeivel foglalkozik. Megállapításuk szerint a jelenlegi ökológiai válság valójában a valaha volt legnagyobb piaci kudarc, amit a kormányoknak kezelniük kell. Az üvegházhatású gázok kibocsátása az emberi tevékenységek káros hozadéka. A profitmaximalizáló cégeknek és a jólétüket növelő fogyasztóknak tekintettel kellene lenniük az államok tudatosabb környezetvédelmi politikájára. Ám az eddigi hozott intézkedések, mint például a szennyezők megadóztatása, nem elégségesek. A "tiszta" termelést és fogyasztást csak az zöld innováció támogatásával lehet érdemben elérni, a szennyező anyag kibocsátást mérsékelni. A jegybank elemzői a mindent elódázó politikusokat is elmarasztalják, mondván közülük számosan megkérdőjelezik az éghajlatváltozás okozta veszélyeket, vitatják az annak kezelésére szükséges törvények bevezetését.

A baj jelentős, hiszen az emberiség ökológia lábnyoma 1,7-szerese a Föld eltartóképességének, vagyis a jelenlegi struktúrában a gazdasági növekedés nem fenntartható. A zöld növekedési pályán globális szinten 2050-ig évi négy százalékos növekedés is elérhető lenne, amely lényegesen magasabb mint a jelenleg várható évi 2,5-3 százalékos gyarapodás. Mindeközben a zöld iparágak előretörése miatt a gazdaság szén-dioxid-kibocsátása a jelenlegi közel 37 milliárd tonna közeléből 20 milliárd tonnára mérséklődhet. A zöld növekedési pályán az ökológiai lábnyom 2050-ben pedig 1,2 Földre csökkenhet. Így, bár az emberiség ökológiai szükséglete még mindig magasabban alakul, mint a Föld eltartóképessége, de megfelelő lépésekkel érdemi javulás lenne elérhető – írják az MNB elemzői. Ehhez viszont szükség lenne a zöldberuházások felfuttatására: globálisan évente 650 milliárd dollárt kellene kizárólag az energiahatékonyságot előmozdító és szén-dioxid-kibocsátást csökkentő beruházásokra fordítani. Az összeg hatalmas, de nem teljesen elrugaszkodott a valóságtól, hiszen 2018-ban az Nemzetközi Energiaügynökség szerint a világon az energiaipar beruházásai 1800 milliárd dollárt értek el, az energiahatékonyságot szolgáló beruházások 240 milliárd dollárra rúgtak, vagyis alulról nézve még nagyon nagy az elmaradás.    

Csütörtököt mondott az áruházlánc informatikai rendszere, de délutánra elhárították a hibát.