Romániában másként alakulnak a dolgok, mint a magyaroknál, lengyeleknél vagy cseheknél, akiknél a jelek szerint nem lehet feltartóztatni a sodródást a tekintélyuralom, az illiberális demokrácia felé, írja a Neue Zürcher Zeitung. Bukarestben viszont másként járnak az órák és az országban még sosem voltak jobbak a jogállam esélyei, mint napjainkban. A remények hosszú és kemény ellenállásból fakadnak, miután az utóbbi 20 évben kialakult egy olyan polgári társadalom, amely beveti magát a demokratikus viszonyok érdekében. Paradox módon ez összefügg a Ceausescu elleni „félforradalommal”.
Az új állampolgári tudatot jól fémjelezték az idei és tavalyi tüntetések, a demokratikus erők jelentős erősítést kaptak a külföldön élő, több százezer román diaszpórától. Jelentős mozgalom bontakozott ki a jogállam megőrzéséért, miután azt kezdték lebontani a posztkommunista szociáldemokraták. A városi középrétegek, amelyek immár megjelentek a nagyobb vidéki településeken is, természetes szövetségest látnak az EU-ban. Sokan kezdettől fogva bizalmatlanul tekintettek az egymást váltó kormányokra, hiszen észlelték, hányan átmentették magukat a régi rendszer vezetői közül. Ráadásul jó páran közülük meg is gazdagodtak a törvénysértő privatizálások révén.
Új fajta tiltakozási kultúra alakult ki, a szervezők a közösségi médián keresztül mozgósítanak. Nem ritkán 100 ezrek követelik a „2. forradalmat”, a demokratizálás folytatását, utasítják el a jogállam leépítését. Az idén azután sikerült kibillenteni a hatalomból a szociáldemokratákat, vezetőjük, Dragnea hivatali hatalommal való visszaélés miatt jogerős ítéletet kapott.
Azért érdekes az összehasonlítás Magyarországgal és Lengyelországgal, mert a rendszerváltás mindkét államban csupán az ellenzékiek és népi mozgalmak által jóval korábban megindított fordulat lezárását jelentette. Ám ott most kétségessé vált a liberális demokrácia jövője. A rendszer Romániában sem szilárdult meg egyelőre, de a régi rezsim ellen vívott szívós harc megerősítette a polgári társadalmat. Így az most képes elhárítani a jogállam elleni támadásokat.