Közzétette a 2019/2020-as szezonra érvényes sportfejlesztési programját a Felcsúti Utánpótlás-neveléséért Alapítvány. Az Orbán Viktor alapította és Mészáros Lőrincz elnökölte szervezet újabb 1,1 milliárd forintot szán a további fejlesztésekre. Mivel már van Makovecz-stadion, Makovecz-stílusú sportcsarnok, Makovecz ihlette kazánház és Puskás Ferencről elnevezett akadémia kollégiummal, nehéz elképzelni, hogy mi földi jó hiányzik még a faluból.
A jövő évre előirányzott fejlesztések közül a legnagyobb sajtóvisszhangot egy olyan építmény megnevezése váltotta ki, ami az indoklás szerint a sportolók képességfejlesztését szolgálja. Úgy hívják, hogy „futódomb, lépcső elnevezésű felépítmény”, ami 31 méter hosszú, 17 méter széles, és cirka 3 méter magas. Az ára: 106 millió forint.
„Üdvözlöm a kezdeményezést” – árnyalta a képet Klink Zoltán erőnléti edző, aki korábban Erdei Zsolt világbajnoki címmeccse előtt az ökölvívó fizikai felkészítéséért, később pedig az U21-es labdarúgó-válogatott erőnlétéért volt felelős. A szakember elmondta, a legnagyobb videómegosztó oldalon bárki számára elérhető az Ajax utánpótlásközpontjában fejlesztett erőnléti futódomb, amely csak nevében domb, ennél azért szofisztikáltabb építmény. Mindkét oldalát használják, az egyiken egy meredeken emelkedő futórész, a másikon pedig egy négysoros, változó magasságú lépcsősor található. A szabványos lépcsőmagasság a civil életben 16,5 centiméter, itt azonban a legmagasabb lépcsőfok eléri a 40 centimétert. „A lejtőről lefele végzett futás szupramaximális terhelést jelent, hiszen a lejtő miatt gyorsabban fut az ember, mint amire képes. Ez az agy-izom kapcsolat fejlesztésében kiemelkedő jelentőségű, egyúttal javítja a reagálóképességet” – mondta Klink Zoltán, aki szerint a domb túloldalán kialakított lépcsőfokos edzésmódszer a dinamikus láberőfejlesztésben és az aerob állóképességben idéz elő jelentős javulást.
De mi kerül ebben ennyibe? – tettük fel a klasszikus kérdést az erőnléti szakedzőnek, aki ugyan a felcsúti műszaki paramétereket nem ismerte, de az Amszterdamban alkalmazott futódombét igen: „Az Ajaxnál a futódomb mindkét oldala speciális rekortánnal borított, aminek elég borsos az ára, de a játékosok ízületeinek védelme miatt elengedhetetlen: az alapot képző egyedi betonelemeket is le kell gyártatni, és a terepmunka, a talajtömörítés sem kis munka. Ráadásul elég szélesnek kell lennie, hogy legalább a csapat fele elférjen rajta, különben csak álldogálnak és egymásra várnak a játékosok, ami hatékonyságnak árt” – mondta Klink Zoltán.
A felcsúti alapítvány támogatásának időszerűségét felismerő cégek adományok és a tao felajánlása révén idén áprilisig – vagyis a működés eddig eltelt kilenc évében – összesen 51 milliárd forinttal támogatták a Fejér-megyei kis falu akadémiáját.
Napjaink magyar valóságában az is hírértékű, ha egy beruházás nincs túlárazva, ebből a szempontból tehát rendben van a futódomb. Az más kérdés, hogy amikor krónikus orvoshiánnyal küzd az ország, a nyugdíjakat csak jelképes összeggel emeli a kormány, akkor valóban a felcsúti futódomb-e a legfontosabb, amire égetően szüksége van az országnak?