zene;kultúrpolitika;Liszt Ferenc Kamarazenekar;Bolyki György;

- Idén ugyan kevesebbet, de jövőre már több támogatást kap a világhírű zenekar

Az utolsó pillanatban derült ki, hogy a Liszt Ferenc Kamarazenekar idén mégsem annyi támogatást kap, mint ami a májusi kormányhatározatban szerepel.

Bár egy májusi kormányhatározat szerint idén 600 millió forint költségvetési támogatást kapott volna a Liszt Ferenc Kamarazenekar Alapítvány, a legutóbbi Magyar Közlönyből kiderül: ennek csak 63 százalékát kapja meg a zenei együttes alapítványa ez évben, azaz 380 millió forintot. A december 10-i kormányhatározat a jövőre nézve bőkezűbb: korábban a kamarazenekarnak a 2020–2022. évekre évi 480 millió forint költségvetési forrás biztosításáról határoztak, most viszont a 2020. évre 600 millió, a 2021–2022. évekre pedig évi 530 millió forint támogatásról.

A májusi kormányhatározat előtt egy hónappal adtunk hírt arról, hogy megszűnhet az 1963 óta működő világhírű zenekar, ha az állami támogatása nem nő a többszörösére. A zenekar korábbi ügyvezető igazgatója, Bolyki György a Népszavának akkor elmondta: a kulturális kormányzat biztatására készített koncepciót arról, hogy a zenekari tagok fizetésén kívül miként tudnák állni az együttessel rendszeresen fellépő világsztárok gázsiját – ma este a világhírű zongoraművésszel, Marta Argerich-csel muzsikálnak a Zeneakadémián –, a koncerttermek bérleti díját, a hangszervásárlást és -karbantartást.

November közepén Bolyki György a Fideliónak mondta el: távozott a zenekar éléről, miután összekülönbözött a zenekari alapítvány kuratóriumának elnökével, Körmendy-Ékes Judittal. Bolyki állította, fizetést nem kért, hanem jutalékért vállalta a zenekar menedzselését, ám Körmendy-Ékes levélben közölte vele: sem szóban, sem írásban nem született olyan megállapodás, mely alapján akár csak egy fillér is járna neki. „Megtudtam, gy évig ingyen dolgoztam a zenekarnak, sőt az idén szeptemberig gyakorlatilag fizetésképtelen projektnek megelőlegezett több tízmillió forint szervezési költségnek is kb. csak a harmadát kaptam meg.” Az alapítvány közleményben úgy reagált: Bolyki György június 30-a óta nem áll jogviszonyban a Liszt Ferenc Kamarazenekarral.

Körmendy-Ékes Judit 2000-től 2010-ig az egykori Országos Rádió és Televízió Testület fideszes elnöke volt. 2016-ban lett a Magyar Ritmikusgimnasztika-szövetség elnöke.

A csehszlovák bársonyos forradalom előestéje az HBO cseh szériájában óvatosan kibújik a sablonokból.