Németország;klímavédelem;szénbányászat;szénerőmű;

- Klímavédők ezrei rohamozták meg a német szénbányákat

A három ostrom alá vett bánya egyikénél a rendőrséggel is összecsaptak a tüntetők.

Ezernél több környezetvédő aktivista betört szombaton három szénbánya területére Németország keleti részén, a fejtés azonnali beszüntetését követelik - közölték a szervezők és a LEAG energiaipari cég. A tüntetők a Brandenburg tartománybeli Jänschwalde és Welzow-Süd külszíni bányáinak területére hatoltak be, valamint a szomszédos Szászországban a United Schleenhain lignitbánya területére.

Az összehangolt akciót az Ende Gelände nevű környezetvédő csoport szervezte meg a német kormány klímapolitikája miatti tiltakozásul. A berlini kormány 2038-ra akar teljesen felhagyni a szénbányászattal, de ez az időpont az aktivisták szerint túl messze van: szerintük a klímakatasztrófa elkerüléséért nem két évtized múlva, hanem azonnal kéne cselekedni.

A német energiaszükséglet jelenleg 40 százalékát fedezi szén égetése - mely bármely foszilis tüzelőanyag felhasználása közül a legszennyezőbb megoldás -, így pedig az utolsó a nyugat-európai országok közül, mely még nem hagyott fel ezzel.

A szénerőművek adta áram arányát tekintve nagy-Britannia a második - öt százalékkal. Emiatt lényegében Németországon áll vagy bukik az is, hogy Európa képes-e teljesíteni a párizsi klímaegyezményben vállaltakat.

Kisebb-nagyobb összetűzések törtek ki a szóban forgó bányáknál az aktivisták és a rendőrség között. Jänschwaldéban három rendőr könnyebben megsérült az incidensben - közölte egy rendőrségi szóvivő. A szászországi bányánál az erőszakosan viselkedő tüntetőknek sikerült áthatolniuk a rendőrkordonon. Az MTI tudni véli, hogy Jänschwaldéban ellentüntetés is volt, amelyen a bányászat fenntartását követelték, de a német DPA vagy az AFP hírügynökségek ezt nem említik.

A környezetvédő szervezet szerint a három bányánál mintegy 4000 aktivistának sikerült behatolnia üzemi területre, a német DW.com szerint a rendőrség is legalább ezer aktivistáról tud.

A dpa hírügynökség szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a hatóságok hogyan lépnek fel az üzemi területre bejutott aktivistákkal szemben. A rendőrök azt az utasítást kapták, hogy ne tegyék ki magukat veszélynek.

Hasonló klímavédő akció volt már júniusban is, akkor ugyancsak több száz résztvevő vett ostrom alá szénbányákat.

A Kreml elveszítette csodafegyverét, a Krím elcsatolása már kevés a rezsim legitimációjához.