Drámai órákat élt át Málta csütörtökről péntekre virradóra. A kormány elutasította a letartóztatott milliomos, Yorgen Fenech indítványát – jelentette be Joseph Muscat hajnali fél négykor, a kabinet hét órán keresztül húzódó válságtanácskozása után. A kormányfő szerint egyhangúlag döntöttek így, mégpedig a főügyész és a rendőrfőnök javaslata alapján. Elismerte, hogy a két évvel ezelőtti gyilkosság „megrendítette a demokráciát”, ugyanakkor az általános várakozásokkal ellentétben nem mondott le. Akkor még arra készült, hogy hivatalban marad a nyomozás lezárásáig.
Ám a nyomás egyre nagyobb, és úgy tűnik, a kormányfőnek már nincs hova hátrálnia. Pénteken délutánra a helyi sajtó kész tényként kezelte, hogy Muscat „órákon belül” távozni kényszerül. Állítólag már közölte elhatározását közvetlen munkatársaival, és búcsúzó televíziós beszédét fogalmazza. Erre utal az is, hogy napközben felkereste a köztársasági elnököt, de a találkozóról nem árultak el részleteket. Az államfő, akinek az alkotmány értelmében új kormányalakítási megbízást kell adnia, elhalasztotta jövő hétre tervezett londoni látogatását. Lefújták a kormányzó Munkáspárt vasárnapi rendezvényét is.
A kormányfő lemondását követelők összeférhetetlenségről beszélnek, szerintük Muscat akadályozza az igazság felderítését. „A miniszterelnök felügyeli a nyomozást a legjobb barátja ellen, akit a jelek szerint felmentenek, még mielőtt bíróság elé kellene állnia”, összegezte a helyzetet pénteki vezércikkében a szigetország vezető napilapja, a Times of Malta.
A szóban forgó „legjobb barát” Keith Schembri, a kormányfő jobbkeze. Hétfőig egyben a kabinetfőnöke is volt, ám lemondása után néhány órával a rendőrség kihallgatta, majd őrizetbe vette. Sajtóhírek szerint Fenech őt nevezte meg a bérgyilkosság értelmi szerzőjeként. A 2017 őszén felrobbantott oknyomozó riporter, Daphne Caruana Galizia röviddel halála előtt korrupcióval vádolta meg Schembrit és más ismert politikusokat.
A lovinmalta.com online hírportál rendőrségi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a milliomos megemlítette a miniszterelnököt is, de egyelőre nem ismert, hogy pontosan mit mondott róla. A gyanúsított feltehetőleg abban bízik, hogy feltáró vallomás esetén enyhébb büntetést kap, akár vádalku híján is, míg ellenkező esetben az ítélet életfogytiglan is lehet.
Az éjszakai kormányülés alatt ezrek tiltakoztak Vallettában, a miniszterelnöki hivatal, a Castille előtt. A tüntetők jelszava szerint „Muscat kezéhez vér tapad”. Hatalmas felháborodást keltett a tömegben az a hír, hogy közben Schembrit váratlanul szabadlábra helyezték. A tömegben ott volt a meggyilkolt újságírónő fia, Matthew Caruana Galizia is. „Teljesen abszurd. A rendőrség a Facebookon tesz közzé egyetlen mondatot: megvizsgáltuk Keith Schembrit, nem találtunk ellene bizonyítékot, kiengedtük. És még azt akarják, hogy elhiggyük nekik ezt a szemetet!” - nyilatkozta feldúltan. Hozzátette, hogy a családot a hatóságok elzárják az információktól. A fiatalembert hajnalban nem engedték be a miniszterelnök sajtótájékoztatójára, a bent lévő újságírókat pedig nem engedték ki onnan, amíg Muscat szigorú védőőrizet mellett elhagyta az épületet.
Két évig tartó helyben járás után a nyomozás a múlt héten kapott lendületet. A felbujtó és a feltételezett merénylők között közvetítő taxisofőr beismerő vallomása alapján a jachtján vették őrizetbe Yorgen Fenechet, az ország egyik leggazdagabb emberét. Úgy tudni, hogy a közismerten jó politikai kapcsolatokkal rendelkező kaszinótulajdonos a Földközi-tengeren Tunéziába próbált szökni, miután telefonon többször is beszélt a kabinetfőnökkel. Később, már a rács mögött, ő maga ajánlotta fel a nyomozóknak: ha kegyelmet kap, leleplezi Schembrit és két minisztert, Konrad Mizzit és Chris Cardonát. Ezután mindhárom politikus lemondott, de tagadta bűnösségét.
Az ügy hátterében az a korrupciós botrány áll, amelyet még a Panama-akták néven elhíresült dokumentumok alapján robbantott ki a nem sokkal később megölt újságírónő. Kutatásai szerint az Electrogas nemzetközi konzorcium, amelynek Fenech egyik cége és az azeri állami energiavállalat is tagja, off-shore cégeken keresztül megvesztegette a máltai kormány több tagját – elsősorban Schembrit és Mizzit, aki akkor az energiaügyi tárcát vezette –, hogy megbízást kapjon egy gázerőmű építésére.
Az Európai Parlament frakciói csütörtökön megállapodtak, hogy sürgős tényfeltáró missziót küldenek a mediterrán szigetországba. Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) német frakcióvezetője Strasbourgban úgy fogalmazott, hogy „a máltai helyzet következményekkel jár az egész európai projektre nézve”. Hírek szerint a képviselők szankciókat fontolgatnak a vallettai kormány ellen. A fővárosban közben újabb tüntetést hirdettek lapzártánk utánra. Napközben a Máltai Egyetem diákjai és oktatói úttorlaszokat emeltek, hogy kikényszerítsék a kormány lemondását.