Európai Unió;szólásszabadság;

- 7-es cikkely: ezekről a témákról tartanak meghallgatást az Európa-ügyi miniszterek decemberi ülésükön

A tagállamok Európa-ügyi miniszterei a magyarországi bíróságok függetlenségéről, a szólásszabadságról és az akadémiai szabadságról tartanak meghallgatást december 10-iki brüsszeli ülésükön.

 A vitára a tavaly szeptember óta tartó 7. cikkelyes eljárás keretében kerül sor. A folyamatban ez lesz a második meghallgatás a magyarországi helyzetről. Az elsőt idén szeptemberben rendezték a kormányközi EU Tanácsban. A tárcavezetők akkor az eljárást kezdeményező európai parlamenti jelentés általános megállapításait tűzték napirendre. Az EU soros finn elnökségének javaslatára a résztvevők ezúttal kiemelt témákról fognak tárgyalni. Ezek: a bíróságok és más intézmények függetlensége, valamint a bírák jogai, a szólásszabadság és az akadémiai szabadság.

Mint beszámoltunk róla, a 7. cikkelyes eljárás keretében tartott első meghallgatáson 10 tagállam képviselője kért szót, és kérdéseik elsősorban a médiaszabadságra, az akadémiai szabadságra, az igazságszolgáltatás függetlenségére és a korrupcióra vonatkoztak. A francia EU-ügyi miniszter — aki a német kormány nevében is beszélt — azt javasolta, hogy a későbbiekben tárgyaljanak meg néhány kiemelt témát. A felvetésre válaszul kerül sor december 10-ikén a következő meghallgatásra.

EU-s források lapunknak elmondták, hogy közvetlenül a tanácskozás előtt a soros elnök nem-hivatalos formában tájékoztatni fogja az Európai Parlament küldöttségét a Magyarország ellen zajló 7. cikkelyes eljárásról. A képviselő-testület kezdettől fogva követeli, hogy a folyamat kezdeményezőjeként részt vehessen a vitákban, de az EU Tanács ezt elutasítja. 

A víz szerves anyag-tartalma több mint a duplája annak, amit hivatalosan már „erősen szennyezettnek” neveznek, és nem tudni, honnan ered a szennyezés.