posta;Magyar kultúra;Fővárosi Negyed;

- Az egyetértés tanyája

Róth Miksa ablakok, Postamúzeum, a K2 Színház, filmklub, koncertek és talkshowk - többek között ezek várják a terézvárosi villanegyedbeli Benczúr-Ház közönségét.

Az Andrássy úttal párhuzamos Benczúr utca elegáns villái között sétálva különleges épületre bukkanhatunk a 27-es számú műemlékháznál. A palotát építtető Stern-, majd a nevét magyarosító Egyedi-család történetében ott a XIX.-XX. század fordulójának Magyarországának históriája, gyáralapítás, családi gazdaság és két fiú sorsa. A fivérek a hazai lósport meghatározó szereplői voltak, ezt jelzi, hogy a legendák szerint Kincsem egyik unokáját a palota kertjében temették el. A nagy gazdasági világválság és magánéleti tragédiák megpecsételték a família sorsát, vagyonuk a banké lett, 1927-ben pedig azért, hogy a Benczúr utcai épületet ne számolják fel, Egyedi Lajos öngyilkos lett.

A palota a postások nyugdíjpénztárának köszönhetően túl is élte a családot, 1930-ban a Magyar Királyi Postai Jótékonysági Alap kulturális egyesülete számára vette meg.

„Nem mondom, hogy ha magunknak kellett volna most egy épületet építeni, azt így és ilyen fényesnek építettük volna, azonban ez a szép külső ne tévesszen meg senkit. Ritka, kedvező alkalmi vétel volt ez. (...) Legyen ez a ház a béke, a szeretet és az egyetértés tanyája, ... s a jövő oly szép legyen, mint azt reméljük.” - írta 1931-ben dr. Szalay Gábor báró, a Postai Zenei és Kulturális Egyesület elnöke.

Az egyesület célja „...a magyar posta tisztviselői karában a szak- és szépirodalom, továbbá a művészet minden ága iránt az érdeklődést felkelteni, a művelődést előmozdítani tudományos, szak- és szépirodalmi előadások, továbbá műkedvelő előadások rendezésével, a nemesebb irányú ének és zene művelése céljából ének és szimfonikus zenekar létesítésével, kórus- és zeneestélyek rendezésével és zeneiskola fenntartásával.”

A palota a második világháború alatt kisebb károkat szenvedett, az 1950-es évektől ismét a postások kulturális intézete volt. A rendszerváltás után alapítványi kézbe került, 2009-ben bezárásáról döntöttek, de egy évvel később megmentették. Ma a 2016-ban több alapítvány egybeolvadásával létrejött Postakürt Alapítvány székhelye.

A Benczúr-Ház hű maradt a csaknem száz évvel ezelőtt deklarált kulturális célokhoz. Második és harmadik emeletén található a Postamúzeum, programjai között helyet kap az ambiciózus fiatal alkotókból álló, társadalmi folyamatokra reflektáló társulat, a k2 Színház több előadása, filmklub, ismeretterjesztő és gyerekműsor, adventi és musicalest, kamarazenei és szóló hangszeres koncertek, Szinetár Dóra önálló estje is. A „Takarásban… amikről még sosem beszéltünk” című talkshow-kból pedig kiderül, hogy a kulisszák mögött jól tájékozódó Lőrinczy György, a Postakürt Alapítvány elnöke és Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, a Budapesti Operettszínház volt főigazgatója hogyan tud beszélgetni művész munkatársaival pódiumon közönség előtt. És talán az is, hogy mennyire tud egy ember egyszerre kinn is, benn is lenni.

Az iskola egyházi fenntartójának nem kell aggódnia a költségek miatt – helyettük a Miniszterelnökség nyúlt mélyen a zsebébe. A ügyben felbukkan Mészáros bizalmi embere is.