Bioritmus;kalcium;D-vitamin;K-vitamin;

- Árthat is a kalciumpótlás

Hivatalosan mindenkinek szüksége lenne kalciumpótlásra, de egyre több szakember állítja, van, hogy ez ártalmas is. A táplálékkiegészítők helyett viszont mindenképpen jobb, ha megfelelő minőségű ételeket eszünk.

Az egészségügyi ajánlások szerint szinte mindenkinek szüksége van kalciumpótlásra, mert az étrendünkkel jóval kevesebbet viszünk be, mint amennyi a csontok, a fogak egészségéhez, a sejtek közötti kommunikációhoz, a szív- és a vázizomzat működéséhez, a hormonelválasztáshoz és a véralvadási folyamatokhoz szükséges lenne. A legtöbben a napi ajánlott 1000-1300 mg helyett csak nagyjából 6-700 mg kalciumot juttatnak a szervezetükbe. A helyzetet rontja, hogy az elfogyasztott mennyiségnek csak bizonyos százaléka hasznosul. A felszívódását segíti a D-vitamin, viszont csökkenti az oxálsav, amiből sok van az egyébként kalciumban gazdag spenótban, a sóskában, a zellerben és a csokoládéban is. Gátolja a hasznosulást a feldolgozott élelmiszerekben lévő foszfor is – olvasható a HáziPatika cikkében.

„Tele vagyunk”

Több táplálkozási szakember ugyanakkor úgy véli, ha megfelelő mennyiségű K-, D3-, A-vitamint és magnéziumot juttatunk a szervezetbe, a kalciumot nem is kell pótolni. Bocsi Viktória életmód-tanácsadó szerint többek között a túlzott tejtermék-fogyasztás és a kalciumkészítmények kapkodása következtében az emberek többsége „tele van“ kalciummal, ettől azonban a csontjaik nincsenek jobb állapotban, viszont nő a szervezetükben lévő kövek száma. A világ legerősebb csontozatú emberei, a vadászó-gyűjtögető népek gyerekei alig, vagy egyáltalán nem esznek tejterméket, mégis sokkal jobb a K2- és D3-vitamin ellátottságuk, mint a „nyugati“ embereknek. Ezt úgy lehet utánuk csinálni, ha jól hasznosuló kalciumot, azaz K2-, D3-vitamint és magnéziumot fogyasztunk. Ajánlása szerint, ha néhány alapanyagot kicserélünk, nincs szükség kalciumpótlásra. Így sem árt azonban jól „belőni” a szükséges mennyiséget, a túlzott kalciumpótlás ugyanis árthat is. Kutatások szerint szívbetegséghez, ízületi problémákhoz vezethet.

Miben van jól hasznosuló kálcium?A csontokból lassú tűzön, legalább fél napon át főzött, hetente párszor, akár üresen is fogyasztható lé, bőven tartalmazza a szükséges mennyiséget. Sok kalciumot tartalmaznak a halak, főleg a szardínia, a lazac, a mák, a dió, mandula, a brokkoli, a káposzta és a cékla, de a bazsalikom, a kakukkfű, az oregánó, sőt a fahéj is. D3-vitaminhoz a napozás mellett tojás, máj és halolaj fogyasztásával juthatunk.

Inkább K- és D3-vitaminok

A finomított liszten és a cukron kívül a gyümölcsök, a zöldségek, a magvak, a húsok, a hüvelyesek, tehát nagyjából minden élelmiszer tele van kalciummal. „Aki nem kizárólag műkaján él, annak nincs gond a kalciumbevitelével. Aki tejtermékeket is fogyaszt, jellemzően már a táplálkozásával is túladagolja. Pótlása magyar sajátosság, még csípésre és allergiára is kalciumot szedünk, holott bizonyítottan nincsen semmilyen hatása – mondta Gál Szabó Bence étrendkiegészítő-fejlesztő a Népszavának. 

A K-vitaminok nemrég még csak a véralvadásgátlásban tűntek fontosnak, újabban azonban észrevették, hogy hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, különösen gyerekeknél a jó fogazat és csontozat kialakulásához, később annak megtartásához, a csontritkulás megelőzéséhez és visszafordításához is – mondta a szakember.

Miben vannak K-vitaminok?A K2-vitamin fő forrása a máj és a velő, a K1-é pedig a zöldleveles zöldségek. A nagy dózisú K1-vitamin képes a szervezetben K2-vitaminná alakulni. 

A K2-vitamin képes aktiválni olyan fehérjéket, amelyek azért felelősek, hogy a kalcium oda épüljön be, ahová szükséges; a csontokba és a fogakba, és ne rakódjon le ott, ahol kárt okoz: a lágyszövetekben, a vesékben és az erekben. Több tanulmány is igazolta, hogy a K2-vitamin fogyasztással arányosan csökken a koszorúér-elmeszesedés és a csontritkulás előfordulása, míg a hiánya esetén a kalciumfogyasztással arányosan növekszik ezeknek aránya. K2-vitamin hiányában a kalciumpótlás tehát kifejezetten káros. Ha a D3- és K2-vitamin bevitelünk megfelelő, akkor az egészségesnek tartott kalciumbevitel töredéke is jobban hasznosul. A K-vitaminokkal együtt szedett, erős immunerősítő hatású D3-vitamin fokozza a kalcium ételekből való felszívódását. A magnéziumpótlás azért fontos, mert erősíti a csontokat és növeli a kalciumtartalmukat is. 

Miből mennyit?Magnéziumot minél többet együnk. D3-vitamint legalább 4000 NE-t, K1-vitamint 500, de inkább 1000 mikrogrammot, K2-t pedig 45, de inkább 200 mikrogrammot szedjünk – ajánlotta a szakember.   

Ha elég K1-, K2-, D3- és A-vitamin, illetve magnézium van a szervezetben, a nagyon alacsony kalciumtartalmú táplálkozás sem okoz hiányt, mert jobban hasznosul ott, ahol kell, de a magas kalciumtartalmú étrend sem árt, mert van, ami "őrködik", hogy ne rakódjon le rossz helyre, például az erek falára. Ezek hiányában azonban a magas és a közepes kalciumtartalmú étkezés is nagyon káros – fogalmazott Gál Szabó Bence.

Rejtélyes Aktivátor-XA XX. század elején élt híres fogorvos, dr. Weston Price, aki másfél évtizedig volt az Amerikai Fogorvosok Szövetsége kutatási osztályának elnöke, nem értette, miért lyukadhatnak ki már gyerekkorban a fogak. Körbeutazta a világot, sok népcsoportot tanulmányozva felfedezte, hogy sok helyen még az öregeknek is teljesen egészséges a fogazatuk, pedig még fogat sem mosnak. Azt is észrevette, hogy azoknak, akik sok olyan vajat fogyasztanak, amely lucernából, vagy más magas K1-vitamin tartalmú füvet legelő állatok tejéből készül, ép a foguk. Rájött, hogy ez egy, általa „Aktivátor-X”–nek nevezett anyagnak köszönhető. Készített egy vajkivonatot, amit iker- és testvérpárok egyik tagjának adagolva azt tapasztalta, kerekebb, szimmetrikusabb lett az arcuk és szép, rendezett a foguk. Akik nem kaptak a vajból, azoknak hosszúkásabb, kevésbé szimmetrikus arcszerkezetük és keskeny orruk (orrsövényferdülés) fejlődött, és gyakran fogszabályozásra szorultak. A keverékkel fúrás nélkül hat hónap alatt meggyógyította a szuvas fogakat. Eredményeit és az ikerpárok összehasonlító fotóit a Nutrition and Physical Degeneration című könyvében jelentette meg. Azóta beazonosították, hogy a rejtélyes Aktivátor X a K2- és a D3-vitamin együttese – idézte fel Gál Szabó Bence.

Óriási sebességgel távozó vizet észleltek a Jupiter egyik holdja felett, így már több bizonyíték is utal arra, hogy a több kilométer vastag jégpáncél alatt óceán húzódik.