hírszerzés;Ausztria;kémelhárítás;biztonság;kém;

- Rés a pajzson: súlyos biztonsági hiányosságok az osztrák kémelhárításnál

A brit MI5 és a német Alkotmányvédelmi Hivatal konstatálta, hogy a BVT informatikai rendszere nem felel meg a szigorú előírásoknak, nem alkalmas bizalmas információk feldolgozására, tárolására.

Súlyos biztonsági hiányosságokat tárt fel a nyugat-európai titkosszolgálatokat tömörítő Berni Klub az osztrák kémelhárításról (BVT). Pontosabban a klub megbízásából vizsgálódó brit MI5 és a német Alkotmányvédelmi Hivatal konstatálta, hogy a BVT informatikai rendszere nem felel meg a szigorú előírásoknak, nem alkalmas bizalmas információk feldolgozására, tárolására. Ezen hiányosságok alapján fennáll a veszély - így a szakértők -, hogy terroristák kezére jutnak a Berni Klub adatai. Sőt, beférkőzhetnek a szervezet informatikai rendszerébe, a Poseidonba.

Rosszallják a külföldi szakemberek, hogy a BVT munkatársai a mobiltelefonjukkal, laptopjukkal együtt mehetnek be a hivatal extra biztonsági rendszerébe, ott képernyőfotókat csinálhatnak, amiket aztán magukkal vihetnek. Nehezményezik továbbá, hogy az osztrák ügynökök változatlanul az orosz Kaspersky cég vírusellenes programjait használják, jóllehet a többi szolgálatnál már hónapokkal ezelőtt eltávolították ezeket, túl nagynak ítélve a kémkedés kockázatát.

A berni szervezet megállapításait az osztrák bulvárlap, az Österreich hozta nyilvánosságra. Információiért nem dicséretet kapott, hanem államtitok elárulásáért bírálták, s az államügyészség vizsgálatot indított, hogy honnan erednek az információk. Vizsgálatba fogott a belügyminisztérium kezdeményezésére a Korrupcióellenes Szövetségi Hivatal is, amely annyit talált, hogy egy újságíró és egy parlamenti képviselő mobiltelefonját akarta – jogtalanul - lefoglalni a BVTm hogy kiderítsék, hogyan szivároghattak ki információk a cégtől.

Wolfgang Peschorn belügyminiszter a történtek nyomán a salzburgi tartományi rendőrfőnököt, Franz Rufot bízta meg az elhárítási hivatal átvizsgálásával. A rendőrtiszt alkotmányvédelmi és terrorizmus elleni ügyek felügyeletével is foglalkozik. A belügyminiszter az átmeneti kormány tagja Ausztriában, amely június óta irányítja az országot, s a hírek szerint karácsonyig marad hivatalában. Addigra, mint hírlik, sikerül koalícióra lépnie a néppártnak és a zöldeknek. Peschorn azonban úgy irányít, mint aki tartósan

miniszter marad, erről hallatszanak is híresztelések.

A BVT egyébként hosszú hónapok óta támadások célpontja, tavaly februárban még a szélsőséges szabadságpárti belügyminiszter emberei hatoltak be a hivatalba, általános vizsgálat ürügyén az osztrák szélsőjobboldalra vonatkozó összegyűjtött anyagokat vitték el magukkal.

A vietnami hatóságok csupán a reptértől a lakóhelyig tartó út költségeihez nyújthatnak támogatást.