labdarúgás;Népstadion;

- Neki tényleg hazai pálya

A régi Népstadion volt az otthona Vatiné Bozóky Évának, aki az aréna toronyépületében kialakított szolgálati lakásban nőtt fel, a szoborkertbe járt játszani.

Hattól tizennyolc éves koráig lakott családjával a régi Népstadion toronyépületében Vatiné Bozóky Éva, aki a Népszavának adott interjúban elmondta, fantasztikus volt ez az időszak az életében, amire mindig szívesen emlékszik vissza. 

– Hány szobás volt a lakás a Népstadionban, és hányan éltek benne?

– Négy szobában négyen éltünk: a szüleim, az öcsém meg én – válaszol Vatiné Bozóky Éva.

– Négyzetméter?

– Százharminc.

– Ötvenháromban kevesen lakhattak Magyarországon ekkora otthonban!

– A Népstadionban négy család élt. E szerencsés famíliák egyike a miénk volt.

– Hogyan kerültek oda?

– A stadion megnyitásakor apukám lett a karbantartó műhely vezetője. Egyúttal gondoskodnia kellett a hangosításról is. E kettőhöz járt a szolgálati lakás.

– Melyik oldalon volt a stúdió?

– Az otthonunk... Pardon, a toronyépület felől. Ahol mi, gyerekek tébláboltunk meccsnapokon a sorra érkező nagyok között.

– Valamennyi extraklasszist személyesen ismerte?

– Mindnyájukkal találkoztam, az biztos.

– A stadion volt a játszótere?

– Akár az is lehetett volna, de társaimmal jórészt a szoborkertben labdáztunk. S telente a C szektornál szánkóztunk, mert ott húzódott a legjobb lejtő az alsó karéj tetejétől a földszintig. Nyaralni pedig a tatai edzőtáborba mentünk, mivel az is a Népstadion és Intézményeihez tartozott.

– Ha levelet küldtek önöknek, a feladó mit írt rá: Bozóky Imre és becses családja, Népstadion?

– Talán így is megkaptuk volna. Ám a címünk az Istvánmezei út 3. szám volt. Utóbb egy másik Bozóky Imre is otthonosan mozgott a stadionban, de az ezredforduló környéki labdarúgó-szövetségi elnökkel nincs családi – és egyéb – kapcsolatunk.

– Minden meccset megnézett?

– Nem mulasztottam egyet sem a tizenkét év alatt, amelyet – hattól tizennyolc esztendős koromig – a Népstadionban töltöttem. A kettős rangadókért kiváltképp odavoltam.

– Miért éppen azokért?

– Nem is tudom. Talán a dupla élvezet miatt.

– Kislányként nem félt a hatalmas tömegtől?

– Nem, pedig rengetegszer nyolcvan-száz ezer szurkoló tolongott a tribünökön. Ma jobban tartanék ötezer nézőtől. Még ötszáztól is.

– Ki volt a kedvence a megannyi hajdani híresség közül?

– Albert Flórián, Fenyvesi Máté, Szepesi György. A legendás rádióriporter azért került e sorba, mert nemegyszer bejött hozzánk tévét nézni.

– Mit adtak olyankor a televízióban?

– Meccset, mi mást?

– Miért ért véget a Bozóky-gyerekek számára a zuglói paradicsom?

– Mert édesapámat kinevezték a Magyar Rádió üzemgazdasági osztályvezetőjévé, így már nem járt neki a szolgálati lakás a Népstadionban. Tréfásan akár azt is mondhatnám, hatvanöt nyarán Louis Armstrong búcsúztatott bennünket a kilencven ezer nézővel zsúfolt arénában...

– Hello, Dolly; bye, bye, Évi?

– Az utóbbitól egyáltalán nem voltam boldog. A Rózsa utcába költöztünk, de a stadiontól nem szakadtam el teljesen: visszajártam jegyszedőnek. Már anyukám is az volt, és tinédzserként magam is végezhettem efféle diákmunkát. A mama a fülkék valamelyikében árusította a belépőket – ha azok nem fogytak el elővételben –, én pedig a II-es szektor bejáratánál ellenőriztem a tiketteket, alkalmanként harmincnégy forint fizetségért.

– Egész életében a Népstadionban kereste a kenyerét?

– Nem. A felnőtt korom tekintélyes részét a Gyógyszerkutató Intézetben töltöttem vegyésztechnikusként. S amikor arról meséltem, hogy annak idején a Népstadionban laktam, mindenki sült bolondnak nézett.

– Kimegy az újjáavatásra?

– Mégpedig a férjemmel, akivel negyvennégy éve vagyunk együtt. (Vati Sándor, a ház ura feltűnően hasonlít az egykori gólkirály Deák „Bambára” – a szerk.)

– A párja szurkoló?

– Amióta fiaink az MTK-ban kezdtek futballozni, kék-fehér drukker.

– Ön mégis Albertet, Fenyvesit emlegette...

– Amikor megismerkedtünk, már egyikük sem játszott. Albert egy évvel azelőtt vonult vissza, hogy hetvenötben összejöttünk.

– Tud mindent!

– Ha egyszer ott nőttem fel, ahol felnőttem...

– Izgatott most, hogy hatvanhat esztendő után átélheti a Népstadion második megnyitóját is?

– Nagyon. Elvégre úgy készülök, mintha évtizedek elteltével újra hazamennék.

Nem túl valószínű, hogy a 18 éves Jannik Sinner lesz a következő új Grand Slam-győztes, azonban az idő neki dolgozik, később még nagy sikereket érhet el.